Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

TikTok Gizlilik Politikası Yüzünden Ceza Aldı

TeknoBH Google Haberler

Popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok gizlilik politikası yüzünden ceza aldı. Gizlilik konusunda alınan ceza büyük derecede şirketi zorlayacak. İşte Detaylar

TikTok Gizlilik Politikası Yüzünden Ceza Aldı

Dünya genelinde büyük popülerliğe sahip olan birçok sosyal medya uygulaması mevcut. Bu uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alan uygulama ise Facebook diyebiliriz. Tabi aynı şekilde diğer sosyal medya platformları da büyük bir popülerliğe sahip.

ByteDance isimli bir şirket tarafından kurulan TikTok platformu henüz yeni olmasına rağmen çok fazla kullanıcıya sahip. Özellikle de ortaokul ve lise çağında ki çocukların ilgi odağı diyebiliriz.

TikTok gizlilik politikası cezası başlangıç olabilir

Dünya genelinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok’a ABD’de gizlilik davası açılmıştı. Açılan bu davalar genellikle platformun gizliliğe önem vermesinden kaynaklı oluyordu. TikTok‘a açılan onlarca dava kullanıcı verilerini çıkar sağlamak için ele geçirdiği söyleniyordu.

TikTok Gizlilik Politikası Yüzünden Ceza Aldı

ABD’nin bir önceki Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamaları hatırlarsınız. Donald Trump‘a göre TikTok kullanıcı verilerini çalıyordu. TikTok’a açılan son davada şirket, 92 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve böylece TikTok gizlilik cezasını kabullenmiş oldu.

Avrupa Tüketici Örgütü bundan kısa bir süre önce TikTok ile ilgili yeni çalışmalar başlattı. Bu çalışmaların sonucunda kritik bir süreç başladığını ve platformun yakın bir şekilde izlenmeye aldığını söyleyebiliriz. Bu şekilde platformun veri ihlali yapıp yapmadığı da görülecek.

TikTok için ABD’de yaklaşık olarak 21 farklı dava yer alıyor. Bu davalar için şirket, her bir dava için 4,4 milyon dolar ödeme yapacak. TikTok gizlilik politikası için Avrupa’da açılan davalar kabul edilirse benzer bir ödemenin de yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu