Güncel Haberler

TikTok kapanıyor mu? Merak Edilen Tüm Detaylar

TeknoBH Google Haberler

TikTok kapanıyor mu? Sosyal medya uygulaması ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde. ABD TikTok’u kapattırıyor mu? Tüm Detaylar

TikTok kapanıyor mu? Merak Edilen Tüm Detaylar
TikTok kapanıyor mu? Merak Edilen Tüm Detaylar

Bilindiği üzere uzun zamandır ABD ve Çin arasında ki gerilim devam ediyor. Donald Trump’ın TikTok’a verdiği süre de bitmek, TikTok önümüzde ki hafta ABD operasyonlarını kapatmak zorunda kalabilir. Peki TikTok ne yapacak?

TikTok kapanıyor mu? Şimdi ne olacak!

Geçtiğimiz ay ABD Başkanı Donald Trump, tikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in ABD’de ki operasyonlarını 90 gün içerisinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamıştı.

Yayımlanan kararname de yer alan açıklamalara göre ByteDance’in ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik ” güvenilir kanıtlar ” olduğu ifade edildi. Bu sebepten dolayı TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in, ABD’deki tüm varlıklarını 90 gün içerisinde elden çıkarması istenmişti. Hatta kararname de Amerika firması kısa biçimli video uygulaması olan TikTok’u süre bitmeden satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağını bizzat Trump tarafından açıklanmıştı.

TikTok kapanıyor mu? Merak Edilen Tüm Detaylar
TikTok kapanıyor mu? Merak Edilen Tüm Detaylar

15 Eylül tarihi Donald Trump‘ın TikTok’un sahibi ByteDance‘e kısa biçimli video uygulamasını ABD operasyonlarını geri çekmesi veya eyaletlerde kapatılması için verdiği son tarih. Aksi taktirde şirketin ABD operasyonları sonlandırılabilir. Bu vesile ile Çin‘e bazı yaptırımlar da söz konusu olabilir.

Geçtiğimiz günlerde bir iddia ortaya atılmıştı.Bu iddialar doğrultusunda  TikTok‘un satılması konusunda ABD Başkanı Donald Trump verilen tarihi uzatacağı ifade edilmişti. Ancak önce ki gün Donald Trump, ByteDance‘e herhangi bir ek bir süre verilmeyeceğini açıklamıştı. ABD hükümeti, kişisel verilerin TikTok tarafından toplanıp Pekin’e gönderilmesi konusunda ki endişeleri hala devam ediyor.

App Store ve Google Play Store‘da iki milyardan fazla indirilmeye sahip olan kısa biçimli video uygulaması TikTok’un koronavirüs pandemisi döneminde aktif kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Gün geçtikçe artmaya devam eden aktif kullanıcı sonrasında Microsoft, Oracle, Twitter, Walmart dahil olmak üzere birçok ABD merkezli şirketler TikTok‘u satın almak ile ilgilenmişti.

Microsoft’tan TikTok ile ilgili açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından TikTok ile ilgili bir açıklama geldi. Microsoft’tan yapılan açıklamalar doğrultusunda, ByteDance’in TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft’ta satmayacağını şirkete bildirdiği açıklandı.

The Wall Street Journal’ın isimsiz kaynaklarına göre ByteDance‘in TikTok’un ABD operasyonları için Oracle ile anlaştığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu