Güncel Haberler

TikTok Türkiye’de Temsilci Bulunduracak

TeknoBH Google Haberler

Ülkemizde yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası için TikTok’da adım attı. TikTok, Türkiye’de özel temsilci bulunduracağını açıkladı. İşte Detaylar

2020-yilinin-en-cok-indirilen-mobil-uygulamalari-tiktok

2020 Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu yasaya uymayan şirketlere 30 günün sonunda 10’ar milyon, ikinci 30 günün sonunda ise 30’ar milyon TL ceza kesilmişti. İlk iki cezadan sonra YouTube adım atmış ve Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklamıştı. Diğer yandan Rusya merkezli VK ise yeni düzenleme yayınlanır yayınlanmaz bir temsilci atacağını açıklamıştı.

İkinci 30 günün ve ikinci cezanın ardından üçüncü cezanın uygulanmasına yaklaşık olarak 1 hafta kala Çin merkezli TikTok‘dan açıklama geldi. Şirket Türkiye’de temsilci atayacağını duyurdu.

TikTok, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

TikTok tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Türkiye için özel bir temsilci bulunduracak. Konu ile ilgili olarak TikTok, internet sitesinde uzun bir açıklama yayınlayan platform biraz kinayeli olsa da aşağıda ki cümleyi içeren bir metin yayınladı.

“Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle, bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.”

Sosyal medya platformların içerisinde bu yasaya uyup uymayacağı konusunda en çok merak edilenler Facebook ve Twitter. Henüz bu konuda bir adım atmayan sosyal medya devlerinin Türkiye’de önemli bir reklam gelirleri bulunuyor. Bu sebepten dolayı önümüzde ki hafta sosyal medya platformların temsilci atayacağını düşünüyoruz. Önümüzde ki hafta beklenen bu adımları atmazlarsa Türkiye’den reklam alamayacaklarını ve bu sebepten dolayı milyonlarca dolar kaybedecekleri kesin gözüyle bakılıyor.

  • Temsilci atanmaz ise – 4 Kasım 2020 – 10 milyon TL ceza (Verildi)
  • 30 gün içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Aralık 2020 – 30 milyon TL ceza (Verildi)
  • 30 gün içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Ocak 2021 – Reklam yasağı
  • 3 ay içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Nisan 2021- Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
  • 30 gün sonra da temsilci atanmaz ise -4 Mayıs 2021 – Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Ayrıca TikTok‘un resmi açıklamasının tamamını okumak isterseniz, ilgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu