Güncel Haberler

TikTok’un Veri İhlal Ettiği Açıklandı

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde geniş bir kitleye hitap eden sosyal medya uygulaması TikTok’un veri ihlal ettiği açıklandı! Detaylar haberimizde

tiktok-veri-ihlalini-acikladi

Dünya genelinde geniş bir kitleye hitap eden sosyal medya uygulaması  TikTok hakkında tüm gerçekler ortaya çıktı. Reddit kullanıcısının uygulamada paylaşmış olduğu gönderide TikTok kullanıcılarının tüm verilerini Çin hükümetine satıldığı iddiaları ortaya çıkmıştır. Bu durumdan rahatsız olan TikTok kullanıcıları uygulamaya tepkilerini göstermek adına akıllı telefonlarından TikTok uygulamasını kaldırarak tepkilerini göstermeye devam ediyorlar. Bunun yanı sıra birçok ülkenin haber kaynaklarında TikTok kullanıcılarına uygulamayı silmeleri için baskı yapıldığı söyleniyor.

TikTok’un Veri İhlal Ettiği Açıklandı

TikTok hakkında ortaya çıkan iddialara en çok tepki gösteren ülkelerden biride Hindistan olmuştur. Diğer taraftan Çin’in yönetmiş olduğu medya kurumlarının haberleri doğrultusunda ByteDance’ın sahip olduğu TikTok uygulaması Hindistan kullanıcıları için bu zamana kadar yapmış olduğu yatırım 1 milyar dolardır. Ortaya çıkan bu iddialarla yüzleşen şirket Hindistan’da 6 milyar dolar zarara uğradı.

tiktok-veri-ihlalini-acikladi-1

Bu olaylar sadece bizlere yansıtılan, Hindistan önceki günlerde TikTok uygulamasını ülkesinde tamamen yasakladı. Bu yasaktan sonra vatandaşlar kullanım gerçekleştiremediği için TikTok’un karşılaştığı zarar bir hayli fazla artmış oldu.  Geçtiğimiz hafta içerisinde Hindistan’da ki yasağın ardından bir savunma açıklaması yapan ByteDance’ın CEO’Su Kevin Mayer,  Hindistan hükümet’ine güven vermek adına ” Çin hükümeti’nin Hintli kullanıcıların TikTok verileri için bize hiçbir talepte bulunmadığını teyit edebilirim ” Bu açıklamaların ardından hemen sözlerine şu şekilde devam etti; ” Gelecekte böyle bir talep alırsak bu talebe uymayacağız” cümlesini ekleyerek sözlerine son verdi.

Ülkemizde popüler bir uygulama olan TikTok, geçen günlerde Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından incelemeye alınmıştı. KVKK tarafından alınan inceleme sonucun da geçtiğimiz günlerde TikTok hakkında ortaya çıkan iddialarda veri güvenliği endişelerini artıran iddialar sonucunda alınmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu