Donanım Haberleri

Toshiba, Bilgisayar Sektöründen Çekiliyor!

TeknoBH Google Haberler

Dizüstü bilgisayarların bir dönem önde gelen isimlerinden biri olan Toshiba, bilgisayar sektöründen çekiliyor! Konu ile ilgili detaylar haberimizde

toshiba-bilgisayar-sektorunden-cekiliyor

Geçtiğimiz yıllarda dizüstü bilgisayarların önde gelen isimlerinden biri olan TOSHIBA, önce ki gün hisselerinin tamamını Sharp‘a sattığını açıkladı. Yapılan bu açıklamada 2018 yılında hisselerinin büyük bir kısmını Sharp‘a sattığını açıklayan marka önce ki gün açıklamasında kalan hisselerinin de sattığını açıkladı.

Toshiba, Bilgisayar Sektöründen Çekiliyor!

Toshiba‘nın bu açıklamasından sonra markanın artık dizüstü bilgisayar sektöründe üretim yapmayacağını açıkladı. İlk üretimini olan dizüstü bilgisayarını 1985 yılında geliştirmeye başlayan şirket ve Türkiye’de çok sayıda ürün satışı yapan şirket resmi olarak dizüstü bilgisayar sektöründen ayrıldı. Toshiba dizüstü bilgisayar hakkında bilgi vermek gerekirse;

1990’lı yıllarda Satellite serisinde son derece dayanıklı, iş amaçlı ve şık tasarımı üretimi yapan şirket, daha sonrasında Portege serisiyle de daha küçük, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar ile kullanıcılarının karşısına çıkmıştı. Bu üretimi olan dizüstü bilgisayarlardan sonra 1990’lı yılların sonlarına doğru dizüstü bilgisayar sektöründe zirveye ulaşan TOSHIBA, 2000’li yılın ortasına doğru yerini korumayı başarmış olsa da 2000’li yılların sonlarında rakiplerine karşı zirveyi koruyamadı.

toshiba-bilgisayar-sektorunden-cekiliyor-1

 

2000’li yılların sonlarına doğru Apple’ın MacBook serisine karşı satışlarını koruyamayan Toshiba, Dell ve HP gibi yatırımcılara piyasa da payını kaptırmaya başladı. Aynı yıl içerisinde dizüstü bilgisayar satışlarında iyice düşüş yaşayan marka, 2018’in sonlarında PC iş birimini yalnızca 36 milyon dolara Sharp‘a sattığını açıkladı. Toshiba’nın bu satışından geriye kalan yüzde 19,9’luk hissesi de 30 Haziran tarihinde Sharp‘a satıldı. Şirketin, bu satışında en çok eleştiriye maruz kaldığı nokta ise tüketici gereksinimlerini göz önünde bulundurmaması olmuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu