Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türk Mühendislerin Ürettiği Sürücüsüz Otobüs Test Edildi

TeknoBH Google Haberler

Türk mühendislerin ürettiği sürücüsüz otobüs, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla birlikte bir tören ile tanıtıldı. İşte Detaylar

Türk Mühendislerin Ürettiği Sürücüsüz Otobüs Test Edildi

Dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz otobüsü Atak Electric, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılım gösterdiği bir tören ile tanıtıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden kabine toplantısına gitmek üzere Atak Electric otonom otobüsü kullanarak test etti.

Türkiye’nin ilk akıllı sürücüsüz otobüsü Atak Electric üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapıldığı biliniyordu. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir törenle birlikte sürücüsüz otobüsün tanıtımı yapıldı.

Yaklaşık 3 yıldır yoğun bir şekilde çalışılan Atak Electric’in neredeyse hazır olduğu ve yakın bir zamanda tanıtılacağı açıklanmıştı. 4.seviye otonom sürüşe sahip Türkiye’nin ilk sürücü bulunmayan otobüsün testi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içerisinde yapıldı.

Sürücüsüz otobüs ile Atak Electric bir ilke imza attı

Türk mühendisler tarafından geliştirilen elektrikli otobüsün, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın da ilk seri üretim 4.seviye sürücüsüz otobüsü oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden kabine toplantısına doğru bu otobüsle gittiğini belirterek resmi Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu;” Kabine toplantımıza, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric ile gidiyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Atak Electric‘in testleri başarıyla geçmesinin hemen ardından şu ifadeleri kullandı;” Sn. Cumhurbaşkanımızın tanıttığı bu araç bir test aracı değil. Ön gösterim aracı da değil. Seri üretim hattından çıkarak satışı gerçekleşen, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4.seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü.” dedi.

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu