Güncel Haberler

Türkiye De Normalleşme Sürecinde Alınan Kararlar Açıklandı

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında Türkiye için normalleşme sürecinde alınan kararları açıkladı. İşte Detaylar

Normalleşme Süreci Ne Zaman Başlıyor?

Kısa bir süre önce sona eren kabine toplantısı sonrasında Mart ayı itibariyle hayata geçecek kademeli normalleşme süreci kararları açıklandı. Aylardır hafta içi geceleri, hafta sonu ise tüm gün evlerine kapanan Türkiye, Mart ayı itibariyle kademeli normalleşme sürecine geçmeye hazırlanıyor. Söz konusu yeni normalleşme sürecinde iller, salgının yerel durumuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek şeklinde dört farklı kategori de değerlendirilecek ve yasaklar il bazlı olarak bu kategorilere göre ya kaldırılacak  ya da uygulanacak.

Bugün 15:55’te başlayan ve az önce sona eren kabine toplantısıyla birlikte Türkiye’nin kademeli normalleşme sürecinde uygulayacağı tedbirler, restoranların durumu, yüz yüze eğitimin geçilip geçilmeyeceği gibi konuların da geleceği belli oldu.

Normalleşme süreci hangi illeri kapsıyor?

Yapılan açıklamalara göre düşük risk grubunda yer alan illerde yüz yüze eğitimine resmen geçiliyor. Ayrıca restoranlar, kafeler, kıraathaneler de açılacak. Yine de bu işletmeler de HES kodu ve kapasite sınırı uygulanmaya devam edilecek. Hafta sonu ve hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları da düşük risk grubunda ki iller için gevşetilmiş durumda.

Türkiye’nin 81 ilinin bulunduğu haritada düşük riskli şehirler mavi, orta riskli şehirler sarı, yüksek riskli şehirler turuncu ve çok riskli şehirler kırmızı olarak belirlendi. Normalleşme süreci için alınan tedbirlerin, vaka sayılarına göre değişkenlik gösterebileceğini belirtelim.

Türkiye De Normalleşme Sürecinde Alınan Kararlar Açıklandı

Alınan yeni kararlara göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları, düşük ve orta riskli şehirler de tamamen kalkıyor. Yüksek ve çok yüksek riskli şehirler de ise hafta sonu kısıtlamaları bir müddet daha pazar günleri olmak üzere devam edecek. Yüz yüz eğitim uzun zamandır en çok merak edilen konulardan birisiydi. Alınan yeni kararlara göre; ilkokullarda 8. ve 12. sınıfların eğitim öğretime açılmasına karar verildi. Ayrıca mavi ve sarı renklerde işaretlenen düşük ve orta risk grubunda ki iller de ilkokul, ortaokul ve liselerin tüm kademeleri bir şekilde yüz yüze eğitime başlamasına karar verildi. Yüksek ve çok yüksek riskli iller de ise genel uygulamanın dışında yalnızca liseler de yüz yüze sınavların yapılmasına karar verildi.

Normalleşme süreci içerisinde restoran ve kafeler açılıyor

Türkiye De Normalleşme Sürecinde Alınan Kararlar Açıklandı

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane, çay bahçesi ve kıraathane gibi yerlerin de çok riskli iller dışında açılmasına karar verildi. Alınan bu kararlara göre bu tarz yerler, kırmızı ile işaretlenmiş çok yüksek riskli iller dışında sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterecek. Yaklaşık olarak 10 saatlik faaliyet gösterme izni olan bu tarz yerlerin maksimum kapasitesinin yüzde ellisi kadar vatandaş ağırlayabileceği de açıklandı.

Bunların yanı sıra halı saha, yüzme havuzu gibi tesislerin de düşük ve orta riskli bölgeler de faaliyete başlayabileceği açıklandı. Söz konusu tesislerin de sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler.

Normalleşme sürecinde Nikah ve düğünler nasıl olacak?

Türkiye De Normalleşme Sürecinde Alınan Kararlar Açıklandı

Nikah ve nikah merasimi şeklinde yapılacak olan düğünlerin de belirli kısıtlamalar çevresinde yapılmasına karar verildi. Alınan yeni kararlara göre düğünler, maksimum 1 saat olmak şartıyla yapılabilecek. Düğünler, düşük ve orta riskli illerde maksimum 100 kişi, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise maksimum 50 kişinin katılımıyla nikah ve nikah merasimi şeklinde ki düğünlerin yapılmasına karar verildi.

Ayrıca Kamunun da çalışma saatleri ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan açıklamalara göre kamunun çalışma saatleri Türkiye’de normale döndürülecek. İhtiyaç durumunda valilikler, farklı düzenlemeler yapabilecek.

Normalleşme süreci için alınan yeni kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu