Güncel Haberler

Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Açıklayan 8. Ülke Oldu

Türkiye, tekrardan en çok vaka açıklayan ilk 10 ülke arasında yerini aldı.

TeknoBH Google Haberler

turkiye-en-cok-koronavirus-vakasi-aciklayan-8-ulke-oldu

Türkiye, 29 Temmuz’dan itibaren açıklanmayan vaka sayılarının açıklanmasıyla birlikte en çok vaka görülen ülkeler arasında yer aldı. Yeni vaka sayılarına göre Türkiye 1,78 milyon vaka ile en çok vaka görülen 8.ülke oldu. Dünya genelinde koronavirüs vakası 71 milyonu geçerken hayatını kaybeden insan sayısı da 1,6 milyonu geride bıraktı. ABD, yaklaşık 16 milyon ile dünyanın en çok vaka görülen ülkesi konumunda.

ABD’yi takip eden Hindistan ise 9,8 milyon, Brezilya 6,7 milyon, Rusya 2,5 milyon ve Fransa 2,4 milyon ile en çok vaka görülen ilk beş ülkeyi oluşturuyor.

Türkiye’de Koronavirüs Vakası Artmaya Devam Ediyor

turkiye-en-cok-koronavirus-vakasi-aciklayan-8-ulke-oldu-1

Hatırlarsanız Türkiye’de Mart ayında açıklanan koronavirüs vaka sayıları ile en çok vaka açıklayan 10.ülke olmuştu. Türkiye’de ilk koronavirüs vakası Mart ayının ortalarında tespit edilmiş olsa bile ay sonunda ise en çok vaka açıklayan ülkelerden biri oldu. O dönem, dünya genelinde ki vaka sayısı 1 milyonu geçmemişti.

O günden bu yana koronavirüs salgını ne dünya genelinde ne de Türkiye’de durmak bilmedi. Ancak o dönemlerden sonra ülkemizde ki hasta sayısı ve vaka sayısı büyük bir tartışmaya yol açmıştı. Türkiye’de açıklanan sayıların gerçek vaka olmadığıyla ilgili birçok iddialar gündeme gelmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayısını değil de hasta sayısını duyurduktan sonra bu iddiaların en azından yanlış olmadığı ortaya çıkmıştı.

Sağlık Bakanı, Kasım ayının sonlarından itibaren hasta değil de vaka sayılarını açıklamaya başlamasıyla birlikte Türkiye’nin vaka sayısında hızlı bir artış gerçekleşti. Bakan, 29 Temmuz’dan bu yana halka açıklanan hasta sayısının yanında açıklanmayan vaka sayısını da açıklamasıyla birlikte, Türkiye’de en çok vaka görülen ülkeler arasında bir sıçrama yaşandı ve John Hopkins Üniversitesi verilerine göre de 8.sıraya kadar yükseldi.

Hopkins Üniversitesine göre Türkiye’deki toplam vaka sayısı 1 milyon 780 bin 673 olarak görünüyor. Ancak 12 Aralık 2020 tarihinde açıklanan vaka tablosuna göre toplam vaka sayısı da 1 milyon 809 bin 809 olarak görünüyor.

12 Aralık 2020 itibariyle John Hopkins Üniversitesi Verilerine Göre en çok koronavirüs vakası görülen ülkeler

  • ABD: 15,8 milyon
  • Hindistan: 9,8 milyon
  • Brezilya: 6,8 milyon
  • Rusya: 2,5 milyon
  • Fransa: 2,4 milyon
  • Bileşik Krallık: 1,81 milyon
  • İtalya, 1,8 milyon
  • Türkiye: 1,78 milyon
  • İspanya: 1,73 milyon
  • Arjantin: 1,48 milyon

Sizler bu vaka sayılarına göre neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu