Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye Milli Uzay Programı Tanıtıldı

TeknoBH Google Haberler

Türkiye Milli Uzay Programı resmi olarak tanıtıldı. Programın yeni hedefli 2023 yılında Ay’a ulaşmak. Peki programın ayrıntıları nelerdir?

Türkiye Milli Uzay Programı Tanıtıldı

Türkiye Uzay Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir paylaşıma göre 9 Şubat Salı günü özel bir programla tanıtılacağı duyurulmuştu.

Türkiye milli uzay programı tanıtıldı

Dün akşam üstü yapılan bir tanıtımla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni uzay programı duyuruldu. Türkiye Uzay Programı isimli geniş çerçevede uzay ile ilgili projeleri kapsıyor. Proje kapsamında bazı hedef ve programlarda açıklandı. Bu durumda Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında Ay’a ilk temas gerçekleştirilecek. Bunun için uluslararası iş birlikleri yapılacak ve milli, hibrik bir roketle Ay’a iniş yapılacak.

Program ile ikinci hedef ise yeni nesil ticari uygu geliştirmeleri için 2028 yılında ikinci aşamaya geçilecek. Bu plandan sonra ise Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemini geliştirmek. Bu sistemin geliştirilmesinden sonra Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.

Bu aşamalardan sonrasında onuncu ve sonuncu hedef ise uzaya bir Türk vatandaşı göndermek olarak açıklandı. Projenin detaylarını Türkiye Uzay Ajansı‘nın internet sayfasında bulabilirsiniz.

Diğer yandan Türkiye Uzay Ajansı uzaya gönderilecek. Türk ya da Türkler için isim araşlarına girildi. Bununla ilgili bir çalışma başlatan ajansın Twitter paylaşımına da aşağıdan göz atabilirsiniz.

Türkiye Milli Uzay programı hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu