Güncel Haberler

Türkiye Rekabet Kurumu, Google’a Rekor Ceza Kesti

Türkiye Rekabet Kurumu, Google'a gerçekleştirdiği soruşturma sonrasında 196,7 milyon TL ceza kesti.

TeknoBH Google Haberler

Türkiye Rekabet Kurumu tarafından yapılan soruşturma kapsamında Google’a rekor ceza kesti. İşte Detaylar

turkiye-rekabet-kurumundan-google-rekor-ceza-kesti

Türkiye Rekabet Kurumu, Google hakkında yürüttüğü soruşturma sonrasında, 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Türkiye Rekabet Kurumu, Google’a Rekor Ceza Kesti

Google’ın genel arama pazarında ki hakimiyet durumunu kötüye kullandığı  gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sözü savunma toplantısı Kasım başında gerçekleşmişti.

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında ki toplantı çevrimiçi olarak yapılmıştı. Küle, toplantıda Kurul kararıyla Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında genel arama pazarında ki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını açıklamıştı.

turkiye-rekabet-kurumundan-google-rekor-ceza-kesti-1

Bu durumda, Rekabet Kurulu 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarında ki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği sonucuna ulaştı.

Kurul, bu kapsamda söz konusu teşebbüse 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesine karar verdi. Açıklanan ceza ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu