Güncel Haberler

Türkiye Risk Haritası Paylaşıldı. Şimdi Ne Olacak?

TeknoBH Google Haberler

Türkiye risk haritası geçtiğimiz günlerde yazılım uzmanı Güçlü Yaman tarafından Twitter hesabında paylaşıldı. Peki, şimdi ne olacak? İşte Detaylar

Türkiye Risk Haritası Paylaşıldı. Şimdi Ne Olacak?

Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayı itibariyle kademeli bir şekilde normalleşme sürecinin başlatıldığını duyurmuştu. Erdoğan, illerin sınıflandırılırken düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sırayla açıklamıştı. Aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise dün bir paylaşım yaptı.

Fahrettin Koca, dün Twitter’dan yaptığı açıklama ise şu şekilde, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler içerisinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığında ki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak.” ifadelerine yer verdi.

Fahrettin Koca’nın paylaştığı bilgilere göre, il bazında vaka sayıları haftalık olarak paylaşıma yer veriliyor. Ayrıca tedbirlerin değiştirilip değiştirilmemesi ise iki haftada bir kontrolü var. Bu kontrolden sonra bir değişiklik olmadıysa o il duruma göre hazırlık yapacak. Mesela “yüksek riskten“çok yüksek risk” kategorisine geçiş yapan il, ek kısıtlamaların geleceğini önceden bilgisi olacak.

Türkiye risk haritasında birçok ilimiz “yüksek riskli” sınıfında

Türkiye Risk Haritası Paylaşıldı. Şimdi Ne Olacak?

Uzman yazılımcı Güçlü Yaman, dün paylaştığı Türkiye risk haritasında bahsedilen dört risk seviyesine göre hazırlayıp renklendirdi. Paylaşılan verilere göre, 9 il çok yüksek risk, 42 ilimiz yüksek riskli, 27 ilimiz orta risk ve sadece 3 ilimiz ise düşük risk olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre oluşturulan dört risk seviyeli harita sınıflandırması ise şu şekilde oldu. 100.000’de 10’un altında vaka görülen iller “düşük riskli”, 100.000’de 11-35 arasında olanlar “orta riskli”, 100.000’de 36-100 arasında olanlar “yüksek riskli” ve 100.000’de 100’ün üzerinde olanlar ise “çok yüksek riskli” olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın da başlattığı normalleşme sürecini ilk yaşayan iller, haritada gördüğümüz üzere Bitlis, Şırnak, Hakkari olacak. Daha sonrasında illerin koronavirüse karşı durumları değerlendirilip ona göre önlemler alınmaya başlanacak.

Peki, normalleşme süreci ile ilgili olarak sizler en düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu