Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye Uzay Ajansı Logosu Belli Oldu

TeknoBH Google Haberler

Milli Uzay Programı kısa bir süre önce büyük bir heyecanla açıklandı. Bu durumda Türkiye Uzay Ajansı logosu da açığa çıkmış oldu. İşte Detaylar

Türkiye Uzay Ajansı Logosu Belli Oldu

Türkiye Uzay Ajansı logosu dün Ankara’da yapılan bir toplantı da karşımıza çıktı. Bu durumda da ülkemizin uzay araçları üzerinde yer alacak imzasıda ortaya çıkmış oldu. İlk olarak logo, dün yapılan toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın katıldığı toplantı da kamu karşısına çıktı.

Uzay Ajansı için tasarlanan logo ajansın baş harflerinden oluşuyor. Bunun yanı sıra bayrağımızı da simgeleyen bir yıldız logo içerisinde yer alıyor. Ajans, logosunu resmi Twitter hesabında “TUA logosu, bilinmeyene evrenin derinliklerine uzanan kesintisiz ve kararlı bir hareketi simgeler. Doğu’nun kadim kültürünün tek nefeste okunan kalifrafisine uzanır.” ifadeleriyle anlattı.

Türkiye Uzay Ajansı, ” Dev bir roketin gövdesinden, küçük bir yaka rozetine kadar farklı ölçek ve uygulamalarda okunaklığını, işaret özelliğini kaybetmemesi için tasarlanan harfler birbirine eklenirken, ortaya çıkan resmin içinde ki “yıldız” simgesi gökyüzünde ki al bayrağımızı temsil ediyor.” açıklamalarıyla anlattı. Son olarak, “İşte bu güzel logo Türkiye’nin uzayda ki yeni başarılarının imzası olacak.” ifadeleriyle anlatıyor.

Türkiye Uzay Ajansı Logosu Belli Oldu

Türkiye Uzay Ajansı 2018 yılında çalışmalarına başlamış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında ki bir kararnamesiyle uzay ajansını öğrendik. Ajans öncelikle Türkiye’den uzaya gidecek kişilerin ismine karar verecek. Bu karar alınırken de halkın görüşü etkili olacak. Bu şekilde seçilen gönüllü kişiler eğitimlerini alarak Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gidecek.

İlk olarak ajansımız, ODTÜ ile birlikte Uzay Teknoloji Geliştirme bölgesi kurulacak. Bu bölge yabancı yatırımcıların yanında Türkiye Uzay Ajansı‘nın da evi olacak. Bundan sonra ki ilk adım ise uzaya erişmi sağlamak amacıyla bir uzay limanı kurulacak. En büyük hedeflerden biri ise 2023 yılında Ay‘a ulaşmak. Milli ve Özgün roketimiz o yıl Ay’a ulaşacak ve ilk sert inişi gerçekleştirecek. Bu fırlatmalar için ise uluslararası iş birliği ile gerçekleşiyor olacak. Şimdi ki nihai 2028 hedefi ise tamamen kendi imkanlarımızla aya yumuşak iniş yapıyor olmak.

Bunun yanı sıra ülkemizin yetkilileri birçok ülke ile ortaklık görüşmelerini sürdürüyor. Bu kapsamda Pakistan ve Azerbaycan ile imza aşamasına gelindi. ABD, Rusya, Japonya, Hindistan ve Çin ile de görüşmeler devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu