Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye Uzay Ajansı Roket Göndermeyi Planlıyor

TeknoBH Google Haberler

Türkiye Uzay Ajansı hakkında son çıkan iddialara göre roket göndermeyi planladığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili son derece kapsamlı bir çalışma olduğu söyleniyor. İşte Detaylar

Türkiye Uzay Ajansı Roket Göndermeyi Planlıyor

Uzay sektörü son yılların en hızlı ve en önemli günlerini yaşıyor diyebiliriz. Özellikle bu durumda devletler ve özel şirketler arasında çok ciddi derecede rekabet var. Her ülkenin uzay ile ilgili mutlaka bir projesi var. Mesela Japonlar bu alanda göktaşlarını incelemek istiyor.

Türkiye’nin ise daha çok ay ile ilgilendiği söyleniyor. Aslında Ay’a gitmenin eski dönemlerde kaldığı düşünüldüğü için çok çekici gelmiyor. Ancak NASA bile buraya çok ciddi derecede yatırımlar yapmayı planlıyor.

Türkiye Uzay Ajansı roket gönderme üzerinde çalışmalarını sürdürüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ajans roket gönderme konusunda çok ciddi derecede kendisini geliştirecek. Ancak burada tek başına bu işler son derece zor hale gelebilir. Bu durumda çeşitli ülkelerden yardımlar alınacak. Bildiğiniz üzere bazı ülkeler roketler konusunda çok ciddi derecede bilgiye sahip. Bu durumda yapılacak olan iş birliği Türkiye’nin uzay ajansı üretmesi karşı tarafın ise roket yapması bağlamında olacak.

Türkiye Uzay Ajansı Roket Göndermeyi Planlıyor

Bu durumda her iki ülkenin de çıkar elde etmesi bekleniyor. Konuyla ilgili görüşülen ülkeler arasında Rusya, ABD ve bazı Avrupa birliği ülkeleri yer alıyor. Ancak henüz net bir sonuç açıklanmadı. Belki de ülke değil, şirketler ile anlaşma yapılabilir.

Türkiye Uzay Ajansının uzaya roket göndermeyi planladığı projesi ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu