Güncel Haberler

Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Son Durum Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’de Koronavirüs aşısı son durum nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüs aşısı ile ilgili yeni gelişmelerin olduğunu açıkladı. İşte Detaylar

turkiye-koronavirus-asisi-son-durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den sipariş edilen 10 milyon aşının Aralık ayında Türkiye’de olacağını açıkladı. 2019 yılının Kasım ayında Çin’de görülen koronavirüs daha sonrasında 2020 yılının Mart ayında ülkemize giriş yapmıştı. Özellikle ilk zamanlar alınan yoğun tedbirler ile beraber mücadele gayet iyi yürüyordu. Ancak daha sonra alınan tedbirlerin gevşetilmesi, salgının yayılmasında büyük bir rol oynadı. Fahrettin Koca tarafından paylaşılan verileri incelediğimiz zaman maalesef günlük vaka sayısı 4000 sınırını aşmış durumda.

Bilim dünyası salgını durdurabilmek için tüm gücüyle çalışıyor. Özellikle Pfizer firması ve BioNTech‘in geliştirdiği aşının koronavirüs karşısında etkili olduğu ve bağışıklık kazandırdığı ifade ediliyor.

Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Son Durum Nedir?

Birçok ülke koronavirüs aşısını sipariş etmeye başladı bile. Peki Türkiye bu aşıyı ne zaman sipariş edecek diye düşünürken, geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Bakan, ” Ruhsatın aralıkta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var.” ifadesini kullandı. Sağlık Bakanı, Çin’den önemli miktarda aşı tedarik edileceği müjdesini de verdi.

koronavirus-asisi-icin-tarih-verildi

Bu durumda Aralık ayında Çin’den 10 milyon aşı tedarik edilecek. Yerli aşı hakkında da konuşan Fahrettin Koca, yerli aşının devreye girmesinin Nisan ayını bulabileceğini söyledi. Büyük ihtimal ile yerli aşı çalışmaları tamamlanana kadar Çin’den gelen aşılar kullanılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu