Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Yasaklandı Mı?

TeknoBH Google Haberler

Resmi Gazete’de yayımlanan bir düzenleme ile Türkiye’de kripto para kullanımına yasak geldi. Kripto para kullanımı neden yasaklandı? İşte Detaylar

Türkiye'de Kripto Para Kullanımı Yasaklandı Mı?

Türkiye’de son zamanlarda bir hayli ilgi gören kripto paralar ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası imzalı yönetmeliğe göre kripto para varlıkların ödemeler de doğrudan ya da dolaylı olarak kullanımına yasak getirildi.

Türkiye’de kripto para kullanım yasağı geldi!

Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihi 30 Nisan 2021 olarak açıklandı. Resmi Gazete’deki düzenleme de aşağıda ki ifadelere yer verildi:

SON DAKİKA! Kripto Para Borsasında Ki Kullanıcı Verileri İstenildi!

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı bir şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto para varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Yapılan bu düzenleme ile Türkiye’de kripto para kullanımını engellemiyor. Ancak kripto para ile yapılacak alışverişlerin önüne geçiliyor. Bildiğiniz üzere ülkemizde sayılı şirketler kripto para ile ticaret yapmaya başlamıştı. Bu da yeni düzenleme ile bu alışverişin önü kesiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu