Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye’de Kripto Para Neden Yasaklandı? İşte Cevabı

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’de Merkez Bankası’nın aldığı kripto para birimleri ile ödeme yapma yasağının arkasında ki sır nedir? Türkiye’de kripto para neden yasaklandı? İşte tüm detaylar

Türkiye'de Kripto Para Neden Yasaklandı? İşte Cevabı

Bu yılın başlarında sükse yapan kripto para birimleri ülkemizde de oldukça rağbet görmüştü. İşi ekonomi olmayanların bile uzman kesildiği kripto para piyasasına geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası‘ndan sert bir darbe gelmişti. Merkez Bankası, kripto para birimleri ile alım/satım yapma işlemini bir sonra ki karara kadar durdurmuştu. Peki, bu karar neden alındı? Bu kararın amacı nedir?

Türkiye’de kripto para neden yasaklandı?

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya‘nın haberine göre, kripto para birimlerinin yasaklanmasının fitilini Turkcell’in Paycell servisi ateşlemiş. Paycell’de kripto paralar ile ödeme yapma özelliğinin sunulması mecliste huzursuzluğa neden olmuş. Turkcell’den sonra diğer firmaların da bu sektöre giriş yapma atılımını engellemek içinde Merkez Bankası böyle bir önlem almış.

Bu sürede sadece kripto para birimi ile ödeme alan fintek firmaları da ağır bir darbe aldı. Hatta bazı fintek firması faaliyetlerini sonlandırmak zorunda bile kaldı. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralara yönelik yeni düzenlemelerinin yolda olduğunu duyurmuştu. Söz konusu düzenlemenin de ne zaman yapılacağı ise bilinmiyor.

Ancak paylaşılan bilgilere göre kripto para piyasasında ki düzenlemede TCMB, SPK, BDDK ve Merkez Bankası rol alacak. Kripto para piyasası için yapılan düzenlemeler sonrasında yeniden bir hareketlenme göreceğiz. Ancak bu düzenlemede kripto paralardan vergi alınma planının olduğu ifade ediliyor. Ancak bu vergi oranının ne olacağı ise bilinmiyor.

En Çok Kazandıran Kripto Paralar Hangileri?

Barış Erkaya’nın haberine göre; kripto paraları yasaklayan ülkeler aşağıda ki durumlar ile karşı karşıya kaldı. G20 ve dünyadaki önde gelen ekonomiler içinde kripto varlıkla ilgili yasak getiren üç ülke bulunuyor;

  • Çin’de kripto varlık kullanımı yasak ancak bu yasağın pratikteki durumla hiç alakası olmadığı herkes tarafından kabul ediliyor.
  • Dünyada ki bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı Çin’de yapılıyor
  • Hindistan Merkez Bankası 2018’de bir yönetmelikle kripto varlık kullanımını yasakladı. Kararı yüksek mahkeme iptal etti. Şimdi ise ülkede kripto varlıkları yasaklayan yasa hazırlıkları yapılıyor
  • İki ay önce Nijerya Bitcoin borsalarının faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu karar sonrasında ise kripto para yatırımcıları sınır ötesi borsalara kaçtı.

Türkiye’de kripto para ile ilgili alınacak olan kararlar ve vergi yapılandırması ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu