Güncel Haberler

Türkiye’de Temsilci Bulundurmayanların Bileti Kesildi

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’de temsilci ofisi bulundurmayan platformların bileti sonunda kesildi. Şartları yerine getirmeyen platformlara 30’ar milyon TL ceza kesildi. İşte Detaylar

Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre bu platformların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Getirilen bu zorunluluğa göre uyulmayan platformlara kademeli olarak bir dizi ceza ve yaptırımlar yapılacaktı.

Türkiye’de temsilci bulundurmayanlara cezalar yağıyor!

Bloomberg‘in haberine göre yayına açıklamalar da bulunan bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram‘a ikinci yaptırım olarak 30’ar milyon TL cezalar kesildi.

turkiyede-temsilci-bulundurmayan-platformlara-buyuk-ceza-kesildi

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren ve Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketleri temsilci bulundurma zorunluluğu getiren yasaya uyan tek şirket Rusya merkezli VK olmuştu.

Bunun haricinde Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya şirketlerinin hiçbiri temsilci atamadı. 3 Kasım 2020 tarihine kadar bir ay içerisinde atanması gereken temsilcilerin atanmaması sonucunda ilgili kurum BTK harekete geçti ve şirketlere 10’ar milyon TL ceza kesmişti. İkinci aşama ise aynı cezanın 30 milyon olarak uygulanacağı söylenmişti ki öyle de oldu.

Yasaya göre temsilci atamak istemeyen şirketlere ne gibi yaptırımlar bekliyor? Sırayla uygulanacak yaptırımları aşağıda sizlerle paylaşalım

  • Temsilci atanmaz ise – 4 Kasım 2020 – 10 milyon TL ceza
  • 30 gün içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Aralık 2020 – 30 milyon TL ceza
  • 30 gün içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Ocak 2021 – Reklam yasağı
  • 3 ay içerisinde temsilci atanmaz ise – 4 Nisan 2021- Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
  • 30 gün sonra da temsilci atanmaz ise -4 Mayıs 2021 – Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak
Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu