Güncel Haberler

Türkiye’nin yerli elektrikli iş makinesi tanıtıldı

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’nin tamamen yerli imkanlarla üretimini gerçekleştirdiği yerli elektrikli iş makinesi tanıtıldı. Yerli üretim olan iş makinesi, dünyanın ilk lastik tekerlekli ekskavatörü olacak.

tamamen-yerli-elektrikli-is-makinesi-gorucuye-cikti

Ülkemizde gün geçtikçe gördüğümüz tüm taşıtların elektrikli olması için çalışmalar gerçekleştiriliyor iken bu konuda her geçen gün yeni gelişmeler duyuyoruz. Yerli ve milli elektrikli traktör, tren ve otomobilin ardından bir yenisi daha eklendi. Tamamen yerli ve milli üretimi olan bir araç daha karşımıza çıktı. Yeni yerli üretim olan elektrikli araç, dünyanın ilk lastik tekerlekli ekskavatörü oldu.

Türkiye’nin yerli elektrikli iş makinesi tanıtıldı

Önceki gün Kocaeli’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi‘nin açılış töreni öncesinde TÜBİTAK desteği ile üretilen yüzde yüz yerli dünyanın ilk lastik tekerlekli 7 ton kapasiteye sahip elektrikli iş makinesini test etti. Tamamen yerli imkanlarla üretilen elektrikli ekskavatörü inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemesinin hemen ardından iş makinesini kullandı. Erdoğan, iş makinesini kullandıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında ise şu sözlere yer verdi  ” Satışları hızlandırmamız lazım. Gerek içeride gerek dışarıda bundan sonra bu işin pazarlamasına varım” sözlerini kullandı.

tamamen-yerli-elektrikli-is-makinesi-gorucuye-cikti-1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendisine eşlik eden firma yetkilileri Hakan Telışık, ekskavatör hakkında bilgi verdi. Hakan Telışık, ekskavatörün elektrikli olmasının bir çok avantajına sahip olacağımızı belirtti. Telışık’ın verdiği bilgi şu şekilde, ” 7 ton ağırlığında. Yaklaşık olarak 600 kiloya yakın bir pil paketi bulunduğunu açıkladı. Yerli olarak geliştirdik. Antalya’da uzman yerli bir firma tercih etti. Pil paketinin yüksek voltaj ile çalıştığını açıkladı. Makinenin çalışmasını sağlayan tüm yazılımlar yerli. 2016 yılında bu projeye başladık. 2018 yılında geldiğimiz de dünyanın başka bir yere gittiğini gördük. Makineyi dizelden elektriğe çevirmeye karar verdik. İki tane uluslararası tasarım ödülü kazandı. 8 saat tam şarjda kullanılabiliyor. 3,5 saatte normal, 1,5 saatte hızlı şarj edilebilecek. Şehir içindeki hızı ise 30 kilometre.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu