Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Türkiye’ye 5G Ne Zaman Gelecek? İşte Tarih

TeknoBH Google Haberler

Türkiye 4.5G’den sonra kolları 5G için sıvadı. Peki, Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek? İşte yeni teknoloji ile ilgili tüm detaylar haberimizde

Türkiye'ye 5G Ne Zaman Gelecek? İşte Tarih

Amerika’nın bile yeni geçtiği 5G teknolojisinin çok yakın zamanda ülkemize geleceğini bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından duyuruldu. Türkiye 5G teknolojisine yakın bir zamanda geçiş yapmaya başlayacak. Akıllara gelen ilk soru, Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek?

Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek? Bakan Yardımcısı tarih verdi

Ömer Fatih Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamak istediklerini ve 2023 yılında ilk sinyali sunmayı planladıklarını açıkladı. Fatih Sayan resmi Twitter hesabı üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

Yerli 5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. 5G’ye yönelik çalışmalarımızda, şebekelerimizin yerleştirilmesi en önemli önceliklerimiz arasında. 2018 yılında Bakanlığımız BTK’nın destekleri ile OSTİM bünyesinde kurulan HTK’nın Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesinin ilk demoları Mart sonu itibariyle tamamladı. 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve protipleri hazırlandı. 26 Mayıs 2021 tarihinde de HTK ile bu ürünlerin son halinin demolarını düzenlenecek bir etkinlikte kamuoyuna duyuracağız.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Sayan, 5G’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçasının olduğunu ve Dijital Türkiye’nin gelişim sürecinde önemli bir rol oynayacağının da sinyallerini verdi. Eğer ki herşey planlandığı gibi giderse 2023 yılında 5G teknolojisi ile tanışacağız. Muhtemelen ilk olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi pilot bölgeler de bu teknolojiye geçiş yapılacaktır. Daha sonrasında ise tüm Türkiye’de kullanıma sunulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu