Güncel Haberler

Türkiye’ye Yeni Aşıların Geleceği Tarih Belli Oldu

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde büyük kayıplara yol açan koronavirüs salgını için geliştirilen aşıların üretimleri devam ediyor. Geliştirilen yeni aşıların Türkiye’ye geleceği tarih de belli oldu. İşte Detaylar

Türkiye'ye Yeni Aşıların Geleceği Tarih Belli Oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Birçok kişinin salgından korunmak için sosyal mesafe ve maske takmaya dikkat ettiği görünüyor olsa da yeterli değil. Virüsün bulaşma oranı her geçen gün artış gösteriyor ve mutasyona uğruyor bu yüzden virüsten korunmamızın tek yolu aşı olmak.

Koronavirüs aşısı olmak için neredeyse birçok kişinin aşı sırası bulunuyor ve bu aşı sıralamasında Sağlık Bakanlığı titizlikle çalışıyor. Bugüne kadar 3 milyona yakın doz aşı yapıldı. Kısa bir süre içerisinde 10 milyon doza yakın aşının gelmesi de bekleniyor. Yeni gelecek aşıların yapılmasıyla birlikte çok ciddi derecede ilerleme kaydedilecek. Peki yeni aşılar ne zaman geliyor?

Türkiye’ye yeni aşılar için tarih verildi

Çin’den gelecek olan ve beraberinde birçok tartışmaya da neden olan aşı için geri sayım başladı. Devletin üst kademesinde ki kişiler aşının geleceği tarih ile ilgili bazı detaylar vermeye başladı. Buna göre aşılar 24 Ocak 2021 tarihinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Ayrıca Koronavirüs aşısı olacak vatandaşların rıza formu imzalaması gerekiyor.

Bugüne kadar aşı olanların sayısı yaklaşık olarak 1 milyon 198 bin 900 civarlarında. Böylesine yüksek seviyelere ulaşması herkesi şaşırttı. Yeni gelecek olan aşılar ile bu rakamların çok daha üstüne çıkılması bekleniyor. Türkiye’ye gönderilecek olan yeni aşılar ile ilgili Çinli şirket gerekli tüm testleri yaptığı söyleniyor.

Türkiye'ye Yeni Aşıların Geleceği Tarih Belli Oldu

Koronavirüs aşı sıralaması nasıl olacak?

Koronavirüs salgınında etkili bir mücadele gösterebilmek için belirli bir sıra takip ediliyor. Öncelikle şuan için 90 yaş ve üzerinde. Bu kişiler aşılandıktan sonra sağlık çalışanları ve diğer kişiler aşı hizmetlerinden yararlanacak. Ayrıca sağlık çalışanlarının belirli bir kısmı aşı oldu.

  • 50 ila 64 yaş aralığında olanlar
  • Kronik rahatsızlığı olanlar
  • Akciğerlerinde kronik veya başka problemi olanlar
  • Organ yetmezliği veya diğer iç hastalıklarına sahip olanlar
  • Kronik ya da benzer hastalığı olmayan tüm vatandaşlar

Türkiye’de ki aşı sıralaması şuan için bu şekilde olacağı söyleniyor. Peki aşı sırası sizlere geldiğinde aşı olmayı düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu