Güncel Haberler

Turquality Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

TeknoBH Google Haberler

Ülkemizde ihracat yapan markaları desteklemek amaçlı kurulan Turquality nedir ve nasıl başvuru yapılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde

Turquality Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Turquality Nedir?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Turquality ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizlere aktaracağız. Öncelikle Turquality nedir ve nasıl başvuru yapılır? Söz konusu programın ilk amacı Türk malı ürünler için ortak bir ihracat markası oluşturmak. Bu durumda markalaşmak isteyen veya markalaşma potansiyeline sahip olan ürün firmalarının her alanda ki ihtiyaçlarını desteklemeyi amaçlıyor. Bu destek içerisinde üretim, pazarlama, satış, satış sonrası gibi kurumsallaşma gelişimi destekliyor. Bu durumda şunu söyleyebiliriz, bu program ihracat artırımı yerine markalaşmak isteyen kurumlara destek sağlıyor.

Söz konusu programın en büyük dikkat çeken özelliği ise dünyada devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olması diyebiliriz. Turquality‘nin tüketici gözünde bir referans ve yerli markaları geliştirmeyi hedefleyen bir program olması isteniyor. Bahsi geçen program ilk olarak 23 Kasım 2004 tarihinde yürürlüğe girmiş ancak o günden bu güne program paydaş talepleri doğrultusunda bir stratejik program oluşturmuş. Program, ilk olarak tekstil ve hazır giyim sektörlerine giriş yapmış ve zamanla diğer sektörlere de destek sunmaya başlamış. Programın ilk çalışmaları Rus pazarında gerçekleşmeye başladı. 2013 yılından bu yana 93 firmaya bağlı 105 marka Turquality programında yer almayı başardı.

Turquality programına nasıl başvuru yapılır

Söz konusu programa başvurmak için çeşitli yöntemler ve gerekli şartlara sahip olmanız gerekiyor. İlk olarak, başvuran markanın Türkiye’de tescilli olması zorunlu. Aynı zamanda yurtdışında ibraz edebileceği hedef pazarlardan en az birinde tescilli olması gerekiyor. Bu süreçlerden sonra Turquality ön değerlendirme setini doldurulması gerekiyor. Bu ön değerlendirme başvuru sonrasında Firma İnceleme Çalışması‘nda bir fikir sağlanabiliyor ve firma yetkilileri belli kriterlerde alacakları puanlarla firmalarının durumunu öğrenebiliyorlar. Bu süreçten sonra yeterli bir puan alınabildiyse gerekli belgeler hazırlanıyor ve Turquality Sertifikası‘na başvuru yapılabiliyor.

Turquality Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle ön inceleme çalışmaları yaklaşık 11 aşamadan yapılıyor. Bu başvuruların tamamlanabilmesi için Ticaret Bakanlığı tarafından atanan danışman firma bu incelemeleri gerçekleştiriyor. Bu durumda ise süreç şu şekilde ilerliyor;

 1. Stratejik Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi
 2. Marka Yönetimi
 3. Marka Performansı
 4. Tedarik Zinciri Yönetimi
 5. Pazarlama, Müşteri ve Ticaret Yönetimi
 6. Ürün Tasarım / Araştırma ve Geliştirme
 7. Finansal Performans
 8. İnsan Kaynakları Yönetimi
 9. Kurumsal yönetim
 10. Bilgi Sistemleri Yönetimi
 11. Kapsama Alınma

Bu süreçlerden sonra başvurunuzun olumlu veya olumsuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak, başvuru yapmadan önce turquality.com sitesini detayları olarak incelemenizi tavsiye ediyoruz. Söz konusu programın sağladığı destekleri ise bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu kapsamda hazırlanan bütün aşamaları geçtikten sonra en önemli firmalardan destekler alabileceksiniz. Tabi bu durumun yanında maddi destekler de mevcut.

Bu yazımızda size Turquality nedir ve nasıl başvuru yapılır konusunu anlattık. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi söz konusu programın amacı, markalaşma potansiyeline sahip olan firmaların her alanda ki ihtiyaçlarını desteklemek. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu