Güncel Haberler

Twitter ve Pinterest’e Türkiye’de Reklam Yasağı Başladı

TeknoBH Google Haberler

Twitter ve Pinterest’e reklam yasağının getirilmesi ile ilgili kararname Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. İşte konu ile ilgili detaylar

Twitter ve Pinterest'e Türkiye'de Reklam Yasağı Başladı

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber Türkiye’de faaliyette bulunan ve günlük ziyaretçi sayısı 1 milyonu aşan sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci atamaları zorunlu hale getirilmişti. Yasa kapsamında temsilci atamayan sosyal medya platformlarına kademeli bir şekilde ceza sistemi uygulanmıştı. Bu durumda aşağıda ki şekilde sırayla sosyal medya platformlarına cezalar kesilecekti.

  1. Temsilci atanmazsa – 4 Kasım 2020: 10 milyon TL ceza (Uygulandı)
  2. 30 gün içinde temsilci atamazsa – 4 Aralık 2020: 30 milyon TL ceza (Uygulandı)
  3. 30 gün içinde temsilci atanmazsa – 4 Ocak 2021: Reklam yasağı (Uygulandı)
  4. 90 gün içerisinde temsilci atanmazsa – 4 Nisan 2021: Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
  5. 30 gün içerisinde temsilci atanmazsa – 4 Mayıs 2021: Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Twitter ve Pinterest’e reklam yasağı geldi

Aralarında YouTube, Facebook, VK, Linkedln gibi sosyal medya platformların bulunduğu şirketler farklı zamanlarda da olsa temsilci atadıklarını duyurdular. Fakat Twitter ve Pinterest bu konuda henüz resmi bir adım atmadığı için bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir düzenleme ile reklam yasağı getirildi. Getirilen bu yasağa göre platformlarda ki hiçbir kişi veya kuruluş reklam veremeyecek. Verilen bu kararda Persicope yani Twitter’ın canlı yayın platformunda da reklam vermek yasaklanıyor.

Twitter ve Pinterest'e Türkiye'de Reklam Yasağı Başladı

Ayrıca bu düzenlemelere uymayan kişilere veya kuruluşlara kanunda ki mevzuata göre işlem yapılacağı bildirildi. Resmi Gazete‘de yayımlanan düzenlemenin detaylarına buradan göz atabilirsiniz. Biraz önce sizlere bahsettiğimiz gibi bir sonra ki sürece kadar temsilci atamayan platformlara ilk olarak yüzde 50 bant genişliği kısıtlaması ve sonrasında yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması getirilecek.

Sosyal medya platformlarının bir sonra ki adımı ne olacak? Türkiye’de temsilci bulundurma kararları alacaklar mı? Sizler bu konu ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu