Güncel Haberler

Uber İflas Mı Ediyor?

Milyarlarca dolar kaybı yaşayan Uber taksi iflas mı ediyor?

TeknoBH Google Haberler

Akıllı telefonlar ile taksi çağırma hizmeti Uber, iflas mı ediyor? 2020’nin ilk üç çeyreğine dair bilançosunu açıklayan şirketin durumu vahim

uber-iflas-mi-ediyor

Uzun zamandır bir hayli popüler olan, akıllı telefonlardan taksi çağırma uygulaması Uber, milyarlarca dolar kaybettiğini ve 2020’nin ilk üç çeyreğine dair bilançosunu açıkladı.

Uber İflas Mı Ediyor?

Uzun zamandır ülkemizde eskisi kadar sık kullanılmayan Uber Taksi, bir akıllı telefon uygulamasıdır. Telefona yüklenen bu uygulama sayesinde kullanıcılar gidecekleri yerlere kadar eşlik edecek bir lüks ulaşım aracı çağırma hizmetidir. Ayrıca kullanıcılar gidecekleri yere kadar lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine de sahip.

2020’nin ilk üç çeyreğine dair bilançosunu açıklayan şirket, bu dönemde yaklaşık 5.8 milyar dolar (yaklaşık 48 milyar TL) kaybettiğini açıkladı. Bu kaybın en büyük sebebi ise, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan koronavirüs salgını diyebiliriz.

uber-iflas-mi-ediyor-1

Dünya genelinde milyonlarca insana ulaşan virüs, hızla yayılmaya devam ediyor. Aynı zamanda birçok şirketin operasyonlarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu şirketlerden biri olan Uber‘in gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemleri ile karşılaştırdığımız da yüzde 18 azaldığını söyleyebiliriz. Şirket bu yıl için 3.1 milyar dolar gelir olduğunu açıkladı.

Uber, geçtiğimiz Mayıs ayında 3,700 kişiyi işten çıkarmış, üzerinden iki hafta geçmeden tekrar 3,000 personeli daha işten çıkarmak durumunda kalmıştı. Geçtiğimiz iki haftada 6,700 çalışanını işten çıkarma kararı alan Uber, aynı zamanda dünyanın 45 ülkesinde ki ofislerini de kapatma kararı almıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu