Otomobil Haberleri

Volkswagen’in Türkiye Kararı Belli Oldu

Volkswagen'in geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki yatırımları gündeme gelmişti. Şirketin Türkiye yatırımı hakkında ki gelişmeleri çok da iyi değil.

TeknoBH Google Haberler

Geçtiğimiz günlerde gündemden düşmeyen Volkswagen’in Türkiye ‘de ki yatırımları ile ilgili kararı belli oldu. İşte o kararlar;

volkswagen-turkiye-karari-belli-oldu

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Manisa’da kurulması düşünülen Volkswagen fabrikasına dair yeni haberler gündeme geldi. Şirketin Manisa‘da fabrika kurmaktan vazgeçtiği söyleniyor. Volkswagen CEO‘su Herbert Diess, iki gün önce otomobil odaklı Alman web sitesi Automobilwoche‘ye yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de yeni bir üretim tesisi kurmaktan vazgeçtiklerini açıkladı.

Volkswagen’in Türkiye Kararı Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayımlanan Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Karaali ve Gürle Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların, Manisa Organize Sanayi Bölgesi alanının ilave yatırımlara imkan sağlamak üzere genişletilmesi amacıyla acele kamulaştırılması kararının üzerine, Manisa‘da kurulması planlanan Volkswagen üretim tesisi için heyecanlanılmıştı.

CEO Herbet Diess, açıklamalarında COVID-19 salgını nedeniyle taleplerin azaldığını belirtti ve ellerindeki üretim kapasitesinin mevcut talebi karşılamaya yeterli olduğunu ifade etti. Bu sebepten Volkswagen, Türkiye‘de yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya’da bulunan mevcut tesisini büyütmeye karar verdiğini açıkladı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Slovakya tesisinde zaten ürettiği VW Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne modellerinin yanına, Türkiye’de üretmeyi planladığı Passat ve Premium model Skoda Superb‘in üretimini Slovakya, Bratislava‘daki fabrikasına taşıyacağı bildirildi. Bu karar sonrasında otomobil üreticisinin Türkiye’deki satışlarını nasıl etkileyeceğine gelince, Diess kesinlikle bir etkisi olacağı söyleniyor. Paylaşılan son bilgilere göre, yatırımın 1 milyar Euro kadar yüksek olabileceğini iddia ediyor.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu