Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

WhatsApp Gizlilik Politikasında Son Durum Nedir?

TeknoBH Google Haberler

Rekabet Kurumu, WhatsApp gizlilik politikasında ki son durum kararını duyurdu. Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşme değişikliği kararı nedir? İşte Detaylar

WhatsApp Gizlilik Politikasında Son Durum Nedir?

Rekabet Kurumu, Facebook’un Türkiye’deki WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu, WhatsApp gizlilik politikası ile ilgili son kararı verdi

WhatsApp, geçtiğimiz aylarda Gizlilik Politikasını değiştirme kararı almıştı. Alınan bu kararın sadece Türkiye’de uygulanacağı konusu ise gündemden düşmedi. Yapılan gizlilik politikası değişikliğinde WhatsApp kullanıcılarının verileri Facebook ve bağlı kuruluşları ile paylaşılacağı birçok Devlet kurumu tarafından karşı çıkıldı. Hatta bununla ilgili KVKK, BTK ve Rekabet Kurumu WhatsApp’ın bu kararına soruşturma başlattı. Bu kararlar sonrasında WhatsApp geri adım atarak, ilgili sözleşmesini 15 Mart‘a erteledi.

WhatsApp Gizlilik Politikasında Son Durum Nedir?

Geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu tarafından Facebook ve WhatsApp hakkında başlatılan soruşturma sonucunda, Facebook’un Türkiye’deki WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başla hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar verdi.

Oy birliği ile verilen kararda 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin 4.fıkrası uyarınca kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdari Mahkemelerine Facebook’un başvuru hakkı bulunuyor.

Rekabet Kurumu‘nun verdiği bu karar ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? WhatsApp, sizce ülkemizde engellenecek mi? Yoksa gizlilik sözleşmesini iptal mi edecek? Düşnücelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu