Güncel Haberler

WhatsApp Türkiye’de Yasaklanıyor mu? İşte Detaylar

TeknoBH Google Haberler

WhatsApp Türkiye’de Yasaklanıyor mu? Gündeme bomba gibi düşen bir iddia sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Peki iddialar doğru mu? İşte Detaylar

WhatsApp Türkiye'de Yasaklanıyor mu? İşte Detaylar

WhatsApp’ın kullanıcılarının kişisel verilerini toplayıp Facebook ve bağlı kuruluşlarla paylaşmasına Rekabet Kurulu sessiz kalmadı. Rekabet Kurulu, WhatsApp için soruşturma başlattığını duyurdu. Görünüşe göre WhatsApp istediğini elde edemeyecek gibi görünüyor.

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatmasının yanı sıra WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu da durdurdu. WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi hakkında Türkiye’nin bir önlem alması gerekiyordu ki aldı diyebiliriz. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) konu ile ilgili harekete geçmiş olup WhatsApp’ın yeni politikasını durdurma kararı almıştı. KVKK, 8 Şubat 2021 tarihinde konuyu tekrardan değerlendirip nihai bir karar alacak.

WhatsApp Türkiye’de yasaklanıyor mu? BTK açıkladı

Bugün ise WhatsApp’ın yeni politikası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yaşanan bu gelişme de anlık mesajlaşma uygulamanın Türkiye’de engellenebileceği ortaya çıktı. Bİldiğiniz üzere 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanuna‘na göre, Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Aksi durumda 2 milyon TL para cezasına çarptırılmaları söz konusu.

Ayrıca bazı kaynaklara göre de WhatsApp’ın BTK lisansı bulunmuyor. Bu yüzden BTK, WhatsApp’ın sunucularını Türkiye’de engelleyebilir. Böyle bir durum gerçekleşirse WhatsApp’ı Türkiye’de kullanmak mümkün olmayacak ve engellenecek.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesinde Geri Adım Attı mı?

Tabi konu ile ilgili olarak sizlere bahsettiklerimiz sadece iddiadan ibaret diyebiliriz. Büyük ihtimal ile WhatsApp önümüzde ki günlerde geri adım atacak ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmış olan politikayı Türkiye’de de uygulamak zorunda kalacak. Bu durumda WhatsApp kullanıcıları Facebook ve bağlı kuruluşları ile bilgilerini paylaşmadan WhatsAppı kullanmaya devam edebilecekler.

WhatsApp‘ın son günlerde yaşadığı bu problemler en çok da rakip uygulaması olan Telegram ve Signal’e yaradı. Kullanıcı sayılarında büyük bir artış yaşayan bu platformlar, ülkemizde bir hayli fazla yaygınlaştı diyebiliriz. Peki, WhatsApp ile bu sorunları yaşamaya devam edersek, alternatif olarak hangi uygulamayı kullanabiliriz? Dilerseniz konu ile ilgili olarak haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu