Güncel Haberler

WhatsApp, Yüz Tanıma Kilidini Android’e Getiriyor

Dünya genelinde geniş kitleye sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, iPhone sunduğu yüz tanıma özelliğini sonunda Android'e getiriyor.

TeknoBH Google Haberler

WhatsApp, uzun zamandır iPhone’a sunduğu yüz tanıma kilidini nihayet Android’e getiriyor. İşte Detaylar

whatsapp-yuz-tanima-ozelligini-androide-getiriyor

WhatsApp uzun zamandır iPhone modellerine sunduğu yüz tanıma kilidini nihayet Android’e getirmeye hazırlanıyor. Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın beta sürümünde görülen yenilik, uygulamada ki parmak iziyle kilit açma desteğine yepyeni bir alternatif olacak.

WhatsApp, Yüz Tanıma Kilidini Android’e Getiriyor

Yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olan WhatsApp, gün geçtikçe gizlilik ve güvenlik konusunda daha da gelişiyor. Facebook’un sahibi olduğu platform, Android‘de uygulamanın kolayca kilitlemesine izin vermek amacıyla parmak iziyle kilit çama desteği ekleyerek, kullanıcılara kişisel konuşmalarını bir diğer yanında ki kişilerden koruma imkanı sunmuştu.

whatsapp-yuz-tanima-ozelligini-androide-getiriyor-1

WhatsApp, Android’e getireceği yüz tanıma kilidi ile neleri hedefliyor?

WhatsApp, iOS uygulamasında ayrıca yüzle kilit açma özelliği de sunarak kullanıcılarına ekstradan bir güvenlik sağlıyor. Şimdiye kadar Android’de olmayan bu özellik, nihayet Android‘de geliyor. Yüz tanıma kilidi, ilk olarak WABetaInfo tarafından 2.20.203.3 numaralı WhatsApp Android Beta sürümünde test edildi. Bu gelecek olan yeni özellik sayesinde Android telefon kullanan kullanıcılar WhatsApp uygulamasını ister parmak izi isterse yüzü ile kilitleyebilecek.

Ancak yeni yüz tanıma kilidini WhatsApp’ta kullanabilmek için, yüz tanımanın telefonunuzun bizzat kendisinde de olması gerekiyor. Bu aşamada WhatsApp’ın uygulamaların biyometrik kimlik doğrulama yapabilmesi için yüz tarayıcılarını ve parmak izi sensörlerini kullanmasına izin veren Android BiometricPrompt API‘sini temel alacağı söyleniyor.

Yeni özellik kullanıma sunulduğunda, “parmak izi kilidi” ayarları “biyometrik kilit” olarak değiştirilecek.

whatsapp-yuz-tanima-ozelligini-androide-getiriyor-2

Yalnız önemli bir noktayı sizlerle paylaşalım, WhatsApp yüz tanıma kilidinin telefonda sadece yazılımsal olarak var olması yeterli mi yoksa ilgili telefonda donanımsal bir destek de olması gerekiyor mu, ilerleyen dönemlerde öğreneceğiz.

Kaynak
hwp.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu