Mobil Haberleri

Xiaomi, Kara Listeye Karşı ABD Hükümetine Dava Açıyor

TeknoBH Google Haberler

Xiaomi, yakın bir zaman içerisinde ABD hükümetinin aldığı kara liste kararına karşı dava açmaya hazırlanıyor. İşte Detaylar

Xiaomi, Kara Listeye Karşı ABD Hükümetine Dava Açıyor

Yaklaşık olarak iki hafta önce Trump Başkanlığında ki ABD hükümeti 10 Çin merkezli şirketi kara listeye alma kararı almıştı. Bu şirketlerin arasında son derece yakından tanıdığımız ve son zamanların popüler şirketi Xiaomi’de var. ABD hükümeti tarafından Komünist Çin Askeri Şirketi olarak suçlanıyordu. Bu suçlamalara karşı şirketten bu suçlamaları reddeden açıklamalar gelmişti. Şimdi de şirket yeni bir karar alarak, ABD hükümetine dava açma kararı aldı.

Xiaomi, ABD hükümetine dava açtı

Amerikan menkul kıymetlerine ve yatırım şirketlerine söz konusu şirkete sermaye koymaktan alıkoyan Kasım ayından itibaren yönetimin İcra Kararı’na girmeye hakkı olacak. Xiaomi’de ki tüm Amerikalı kurumsal yatırımcıların Kasım ayına kadar şirketteki varlıklarını da geri çekmek zorunda kalacaklar.

Çin merkezli teknoloji devi, Washington bölge savcılığında bir mahkeme dilekçesi doldurdu ve dava için ilk adım atılmış oldu. Çinli şirket, ABD Savunma ve Hazine Bakanlığı’ndan davacı oldu. Özellikle de tanık olarak Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hazine Bakanı Janet Yellen‘i tanık olarak gösterdi. Alınan kara liste kararına karşın “kanun dışı ve anayasaya aykırı” olarak adlandırıldı.

Xiaomi, dilekçe de şu ” Tanımlama yerinde kalırsa ve kısıtlamalar yürürlüğe girerse Xiaomi yakın, ciddi ve telafisi mümkün olmayan zararlarla karşı karşıya kalır” ifadeleri etti.

Xiaomi, Kara Listeye Karşı ABD Hükümetine Dava Açıyor

Önce ki açıklamalarına benzer açıklamalar da bulunan Xiaomi, Ordusu tarafından kontrol edilmediğini açıkladı. Hükümet, Kara liste kararını alırken Xiaomi’nin, Çin ordusu ile ilişkili olduğuna dair herhangi bir kanıt göstermemişti.

Xiaomi verdiği dilekçe de daha öncede yaptığı açıklamalarda ki gibi “orduyla açık bir ilişkileri” olmasının hissedarlarının ve ortaklarıyla ile iş yapmalarını imkansız hale getireceğinin altını çizmişti. Aynı zamanda yatırımcıların büyük bir kısmının ABD’li olduğunu da dile getirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu