Mobil Haberleri

Xiaomi Türkiye’ye Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

TeknoBH Google Haberler

Xiaomi uzun zamandır Türkiye’ye yatırım yapmayı planlıyordu. Peki teknoloji devinin bu yatırımı nedir? Tüm detayları haberimizde

Xiaomi Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Akıllı telefon sektörünün önemli isimlerinden biri olan Xiaomi, son dönemlerde ki başarısıyla adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Sunduğu fiyat/performans modellerle beklentilerin bir hayli üstüne çıkmayı başaran Çin merkezli üretici, yakın bir zamanda Türkiye’ye yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin bu hamlesi Türkiye pazarında ki rakiplerine karşı ciddi bir anlamda avantaj elde edeceğini düşünüyor. Hatta şirket yetkililerinin uzun zamandır en büyük hedeflerinin Türkiye’nin en çok satan akıllı telefon üreticisi olma hayalleri var.

Xiaomi’nin Türkiye yatırımı ilk etapta 20 milyon doları bulacak

Xiaomi Türkiye yatırımlarına hızlı bir geçiş yapmak istiyor. Ortaya çıkan detayları incelediğimiz zaman markanın ilk etapta ki yatırımı 20 milyon doları bulacak. Şirket yeni kuracağı fabrikayı İstanbul Avcılar’a kurmayı planlıyor. Kurulacak olan bu fabrika için yaklaşık olarak 2 bin kişinin istihdam etmesi bekleniyor. Daha sonra ki süreçte ise Xiaomi’nin kapasiteyi arttıracağı ve çok daha fazla kişiyi işe alacağı söyleniyor. Bu durumda ilk etapta 20 milyon dolar ile başlayan bu yatırım ikinci bir etapta ise yaklaşık olarak 40 milyon doları bulacaktır.

Xiaomi Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Xiaomi’nin haricinde ülkemizde yatırım yapmak isteyen bir diğer marka ise Oppo. Gündemden düşmeyen Oppo’nun reklamları sonrasında şirketin İstanbul Tuzla‘da bulunan bir fabrikayı kiraladığı ortaya çıktı. Oppo‘nun önümüzde ki ay akıllı telefon üretimi yapacağı ve bu yatırımlar için toplam da 50 milyon doları gözden çıkarttığı ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu