Güncel Haberler

Yeni Koronavirüs Aşıları Kimlere Yapılacak?

TeknoBH Google Haberler

Büyük bir heyecanla beklenen Koronavirüs aşıları kimlere yapılacak? Konu ile ilgili olarak yeni açıklamalar yapıldı. İşte tüm detaylar

Yeni Koronavirüs Aşıları Kimlere Yapılacak?

Koronavirüs salgınında yaklaşık olarak 105 milyondan fazla vatandaş virüse yakalandı. Kayıp sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Salgın ile alakalı olarak alınması gereken her ne kadar önlem var ise hepsinin alınması gerekiyor. Bunun farkında olan Sağlık Bakanlığı her geçen gün yeni önlemler alıyor. Hatta Bakanlık kısa bir süre önce yeni önemli kararlar aldı.

Yeni kararla aşıların kimlere yapılacağı netleşmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen gün yaptığı açıklama da aşılama işlemlerinin bu hafta başlayacağını açıklamıştı. Normal şartlarda aşı için ilk etapta sağlık görevlileri tercih edilecekti. Onların da her geçen gün çok fazla sayıda hastalara bakması ve riskli grupta yer alması büyük bir problem oluşturuyordu.

Koronavirüs aşıları kimlere yapılacak, aşı sırası kimde?

Dünya genelinde üretilen aşılar ne yazık ki yeterli sayıya hala ulaşmadı. Bu sebeple her ülkede idareli bir şekilde bu aşıların kullanılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yeterli sayıda aşının gelmemesinden dolayı yeni bir aşı listesi hazırladı. İlk olarak sağlık görevlileri aşıdan yararlanmaya başladı. Hemen ardından 65 yaş ve üzeri vatandaşlar aşılama başlanacak. Böylece risk grubunda görülen iki grupta korunmuş olacak.

Yeni Koronavirüs Aşıları Kimlere Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs aşılarını yavaşlatmak istemiyor. Bu sebeple çok hızlı bir şekilde 65 yaş ve üzeri vatandaşların aşılama işlemleri başlayacak. Bakan aşı randevuların yine web sayfasından yapılacağını da tekrardan belirtti.

Ayrıca Almanya merkezli aşılar da Türkiye’ye geldi. Bugüne kadar kullanılan toplam aşı sayısı 3 milyon seviyelerine yaklaştı. Amaç nüfusun en az yüzde 60 kadarını aşılamak. Böylece büyük bir nüfusa bağışıklık kazandırmak olacak. Yeni koronavirüs aşıları ile ilgili bir süre daha çalışmaların devam edeceği düşünülüyor. Aynı zamanda Koronavirüs aşısı olan vatandaşların rıza formu imzalaması gerektiğini de tekrardan belirtelim.

Koronavirüs aşı sistemi ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu