Güncel Haberler

Yerli Koronavirüs Aşısında Son Durum Nedir?

TeknoBH Google Haberler

Yerli koronavirüs aşısında son durum nedir? Yerli koronavirüs aşısının ilk denemeleri başladı mı? İşte merak edilen tüm detaylar

Yerli Koronavirüs Aşısında Son Durum Nedir?

Ankara Onkoloji Hastanesi bünyesinde geliştirilen yerli koronavirüs aşısının testleri başladı. TÜBİTAK ortaklığı ile Faz-1 deneme sürecine girilen aşının ilk doz uygulanması gerçekleştirildi. İlk etapta 36 kişinin Faz-1 sürecinde aşılandığı deneme de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal gönüllüler arasında yer aldı. Peki, yerli koronavirüs aşısında son durum nedir?

Yerli koronavirüs aşısında son durum nedir?

Bakan Varank, VLP aşısının ilk dozunun ardından açıklamalar da bulundu:

Yerli Koronavirüs Aşısında Son Durum Nedir?

Normalde bu çalışmalar 27 Mart’ta başladı. 36 gönüllü ile başladı. Biz de Hasan Mandal hocamızla beraber biraz ısrarlı bir şekilde bu çalışmaya katılmış olduk. Ocak 2020 tarihinde biz COVID-19 Türkiye Platformu olarak hocalarımızı toplamıştık. Türkiye’de bütün aşı ve ilaç çalışması yapan hocalarımızla Türkiye bu pandemiyle ya da bu virüsle mücadelede neler yapabilir? diye kendileriyle toplantı yaptık. Ve o toplantı da bazı hocalarımız Türkiye’de aşı üretme kabiliyeti olduğunu, bunu başarabileceğimizi, hocalarımızın ve tesislerin olduğunu, bunu yapabileceğimi söylemişlerdi. Ve bir hocamız şunu demişti: ‘Sayın bakanım siz bize destek verin, önümüzü açın, aşımızı üretelim.’ ilk biz kendimize vuracağız.

O gün biz Hasan Hoca’yla söz verdik. Yeter ki bilim insanlarımız bu aşıyı üretme noktasına gelsin. Sizinle beraber bizde gönüllü olduk. İşte bugün o gönüllülük sözümüzü yerine getiriyoruz. VLP aşısı yani virüs benzeri parçacıklar aşısı dünyada çok inovatif kabul edilen bir aşı türü.

Şu anda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) listesine göre dünyada 4 tane klinik aşamaya yani insan çalışmalarına geçmiş VLP aşı adayı var. Tabi burada İhsan ve Mayda Hocalarımızın geliştirdiği bu aşının dünyadakilerden farklı özellikleri var. Bu aşı adayımız virüsün 4 proteinini de dikkate alarak tasarlanmış bir aşı adayı. Dolayısıyla çok inovatif bir aşı adayı olduğuna biz inanıyoruz. Neticelerin de çok farklı ve dünyadakilerden de etkin olacağına biz inanıyoruz.

Orta Doğu Teknik Üniversitelerinden Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesinden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi sonucu geliştirilen VLP aşı adayının insan denemeleri, 18 artı 18’lik biri düşük, diğeri yüksek doz olmak üzere iki gruba uygulanıyor. Her 2 grubun 6’sı plasebo. Yani içinde aktif ya da etken bir madde bulunmayan enjeksiyonlardan oluşuyor.

Varank ve Mandal dışında ki gönüllü vatandaşların isimleri gizli tutuluyor. Aşıyı uygulayan sağlık personeli de uygulanan kişideki enjeksiyonun içeriği hakkında bilgi sahibi olamıyor. Gürsel çiftinin inonatif aşı adayının Haziran’da Faz-2’ye, Ağustos’ta Faz-3’e geçmesi planlanıyor. Ayrıca Faz-2 çalışması, İngiliz varyantına göre hazırlandı.

Yerli koronavirüs aşısında son durum bu şekilde, sizler yerli aşı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu