Otomobil Haberleri

Yerli otomobilin son durumunu CEO Gürcan Karakaş açıkladı!

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde merak edilen yerli otomobilin son durumunu CEO Gürcan Karakaş açıkladı! Merak edilen bütün detaylar haberimizde

Uzun zamandır yerli otomobil hakkında merak ettikleriniz varsa, Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş‘ın açıklamalarını okumanızı tavsiye ederiz. Zira Karakaş, otomobil için merak edilenleri A’dan Z’ye anlatarak önemli konular hakkında açıklık getirdi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde yerli otomobilin marka isminin de TOGG olarak tescillendiği açıklanmıştı. Sosyal medya platformlarında söylentilere göre TOGG isminin tescillenmesinin altında insanların bu ismi benimsemesi ve bilinirlik oranın yüksek olduğu söyleniyor.

Yerli otomobilin son durumunu CEO Gürcan Karakaş açıkladı!

Bloomberg HT isimli televizyon kanalına bağlanan TOGG’un CEO’su Karakaş, ” Yeni bir üründe fikri mülkiyet haklarının yüzde 100 bizde olması çok önemlidir. Çünkü fikri mülkiyet hakkına sahip olduğumuz zaman biz o ürünü istediğimiz oranda ticari anlamda rekabet edebileceğimiz tedarikçi seimlerini özgürce ve bağımsız bir şekilde gerçekleştirebiliriz.” diyerek fikri mülkiyet konusuna ne kadar önem verdiğini altını çizerek bir kez daha ifade etti.

Yerlilik oranının da önemine değinen Karakaş, ” Biz yola çıktığımız andan itibaren milli ve yerliliğin dengeli bir şekilde götürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yerlilik oranı olarak ilk başta hissedarlarımıza ve devletimize yüzde 51 yerlilik oranı söz verdik. Bu oranın az mı çok mu olduğunu ancak bu piyasa da 50-60 yıldır bu işin içinde olan üreticilerin ulaşmış oldukları orana baktığımız zaman ortaya çıkar. Bu oranda yüzde 20-60’lar arasında değişiyor. İkinci hedefimiz iki, iki buçuk sene sonra yerlilikte yüzde 68’lere ulaşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

togg-ceo-aciklama-yapti-gurcan-karakas

TOGG için kullanılacak bataryanın da yerli olacağının altını çizen Karakaş, “ İmalata başladığımız andan itibaren küresel boyutta bu konuda tecrübesi olan bir oyuncu ile beraber kendi bataryamızla sadece montaj paketleme değil onun içindeki modüllerinde üretimi açısından ileri düzeyde katma değerli üretilmesi konusunda bir çalışmamız oldu. Bizim arabamız Türkiye’de üretilmiş bataryamızla çıkmış olacak.”

Elinde sonunda elektrikli araçlar Türkiye’ye gelecek ve şarj alt yapısı erken veya geç bu şekilde kurulacak. Planlamalarımız yaparken ülkemizdeki bu işin regülasyonunu uygulayan kurumlarla görüşerek götürüyoruz. Üretime başladığımız sürece Türkiye’deki şark alt yapısının da belli bir seviyeye geleceği ve kullanıcıları zor durumda bırakmayacağını seviyede yaygınlaşacağını konusunda hem fikiriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu