Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Yerli ve Milli 5G Teknolojisi Yakında Geliyor

TeknoBH Google Haberler

Yerli ve Milli 5G teknolojisi hakkında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu önemli açıklamalarda bulundu. 5G sistemi çok yakında hizmete başlayacak. İşte Detaylar

Yerli ve Milli 5G Teknolojisi Yakında Geliyor

ülkemizde 5G teknolojisinin ne zaman geleceği ve ne zaman kullanılacağı büyük bir merak içerisindeydi. Bugün ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu yerli ve milli 5G için ilk açıklamalarını yaptı.

Yerli ve Milli 5G Teknolojisi için ilk adım atıldı

Söz konusu teknoloji için önemli açıklamalar yapan Karaismailoğlu, 5G için ilk fazın Mart ayında başlayacağını duyurdu. HaberTürk’ün paylaştığı habere göre, Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ni, TÜBİTAK‘ın destekleriyle sürdürdüklerini açıkladı.

Ayrıca 5G altyapısı için 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G için özel yönetim, servis ile operasyon yazılım ürünlerinin, yerli ve milli imkanlarla geliştirildiğinin de altını çizdi.

Bakan Karaismailoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti; ” Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi, 5G sistemine yerli ve milli imkanlarla geçeceğiz ve bundan gurur duyuyoruz. Projemizin ilk fazı Mart ayında tamamlanacak. Diğer fazlara ilişkin çalışmalarımız da devam ediyor. Tüm fazları tamamladığımız da alnımızın akı ile 5G’ye geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yerli ve Milli 5G Teknolojisi Yakında Geliyor

Türkiye’de 5G altyapısının tamamının yerli ve milli olması beklenmiyor ancak kritik bölgelerde özelliklede iletişimin önemli olduğu kamu kuruluşlarında yerli ve milli 5G altyapısı kullanılması öncelik gösterilecektir.

Peki sizler yerli 5G hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu