Güncel Haberler

Yetkililer Açıkladı, Koronavirüs Aşısı Etkisiz Mi?

TeknoBH Google Haberler

Son dönemlerde koronavirüs aşısının etkisiz kalma ihtimali herkes tarafından tartışılıyor. Peki bu iddialar doğru mu? Detaylar haberimizde

Koronavirüs Aşısı Etkisiz Mi Kalıyor? Yetkililerden Açıklama Geldi

Koronavirüs salgını her geçen gün yayılma hızını arttırmaya devam ediyor. Üstelik bilim insanlarının bu kadar çalışmasına rağmen onlar bile bu virüsün ne zaman duracağı hakkında bir tahminde bulunamıyorlar. Bugüne kadar hiçbir bilim adamından net bir açıklama gelmezken bir anda gündeme aşılar gelmeye başladı. Bu aşıların da işe yarayacağı düşünülüyordu.

Açıkçası bugüne kadar kimse aşıların işe yarar olması konusunda tereddüte düşmedi. Ancak ilk defa böyle bir şüphenin ortaya çıktığını söylemek mümkün. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, aşının işe yaramama ihtimali de var.

Koronavirüs aşısı etkisiz kalırsa ne olacak?

Independent Türkçe tarafından ortaya atılan bir iddia, gündemi bomba gibi sarstı. Bu iddiaya göre Dünya Sağlık Örgütü henüz aşıların kesin sonuçlar ortaya çıkarmadığını da söyledi. Yani umutla beklenen bu koronavirüs aşılarının bir etkisi olmayabilir.

Böyle bir durumun ortaya çıkmasının en önemli durumlarından biri deneyimsizlik olarak görülüyor. Her ne kadar BioNTech ve Pfizer kendisine fazlasıyla güvenip kesin sonuçlar vereceğini açıklasa da Dünya Sağlık Örgütü bu durumdan o kadar emin değil.

Koronavirüs mutasyona uğradıysa aşıyı etkiler mi?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre Koronavirüs Güney Afrika ve İngiltere gibi ülkeler de mutasyona uğradı. Mutasyona uğramasının ardından Dünya Sağlık Örgütü tarafından mutasyona uğrayanlar üzerinde koronavirüs aşısının etkili olup olmayacağı tartışılıyor.

Koronavirüs Aşısı Etkisiz Mi Kalıyor? Yetkililerden Açıklama Geldi

Bilim adamları bu konuda neredeyse ikiye bölündü diyebiliriz. Bazı bilim adamları aşıya kesin etkileyeceğini söylerken bazı bilim adamları da bir etkisinin olmayacağını söylüyor. Aşı şirketleri de virüste gözle görülür bir değişimin ortaya çıkması nedeniyle aşının işe yarayacağını düşünüyor.

Koronavirüs aşısı ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce etki gösterecek mi? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu