Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Yok Artık! Cüneyt Özdemir O Tweet’ini Sattı!

TeknoBH Google Haberler

Gazeteci Cüneyt Özdemir, NFT ile Tweet’ini sattı. Söz konusu Tweet’ini ne kadara sattı? Söz konusu NFT nedir? İşte Detaylar

Yok Artık! Cüneyt Özdemir O Tweet'ini Sattı!

Blockchain teknolojisinin bir parçası olan NFT, son günlerde gündeme gelmeye başladı. Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey’in ilk Tweet’ini bir Türk’ün rekor fiyata satın alması ile gündeme bomba gibi düşen NFT kervanına bugün de ünlü gazeteci Cüneyt Özdemir katıldı.

Cüneyt Özdemir NFT sistemi ile Tweet’ini sattı

Resmi Twitter hesabından attığı “Bu tweet bir ‘SANAT ESERİ’dir! #merhabaNFT” tweet’ini satan ünlü gazeteci, gelirini bağışlaması ile büyük bir beğeni topladı diyebiliriz.

Söz konusu NFT sisteminin kısa sürede popüler hale geldiğini biliyoruz. Ancak bu sistemin hayır işleri için kullanıldığını biliyoruz. Peki NFT nedir?

NFT nedir?

NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde ki bir veri birimi olarak karşımıza çıkıyor. NFT aracılığı ile bu zamana kadar oldukça farklı şeylerin satışı gerçekleşti. Ayrıca bu satışı gerçekleşenlerin tamamının dijital içerik olduğununda altını çizelim.

Açılımı Non-Fungible-Tokens olan NFT ile geçtiğimiz günlerde Sanatçı Tarık Tolunay’ın Fractal Istanbul Pandemi eseri de NFT ile 69 milyon dolara satışı yapılmıştı. Bugünde Gazeteci Cüneyt Özdemir tweetini 10 bin dolara NFT ile sattığını açıkladı. Özdemir, bu geliri Darüşşafaka’ya bağışlacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu