Güncel Haberler

YouTube, Nefret Söylemini Azaltacak Yeni Bir Özellik Sunacak

TeknoBH Google Haberler

Geniş kitleye hitap eden YouTube, yeni özellikle nefret söylemini azaltmayı hedefliyor. İşte yeni özellik hakkında ki detaylar

youtube-yorumlarda-nefret-soylemini-azaltacak-yeni-ozellik-sunacak

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, yorumlarda nefret söylemini azaltacak yeni bir özellik geliştirdiğini açıkladı. Yeni özellik sayesinde algoritma, hakaret içeren yorumları tespit edecek ve daha paylaşılmadan kullanıcılara uyarıda bulunacak.

Popüler video paylaşma platformu YouTube, videoların altında ki zorbalık, nefret söylemi ya da hakaret içeren kötü yorumları ortadan kaldırmak için yeni bir özellik üstünde çalışıyor. Paylaşılan bilgilere göre şirket, bir yapay zekâ aracılığıyla yorumları gönderilmeden önce tarayacak ve saldırgan olabileceği tepsit edilen yorumlar için kullanıcılara ” yorumları saygılı tutmalarını” hatırlatacak bir bildirim gönderecek.

YouTube yeni özelliği aslında geçtiğimiz günlerde duyurulan sosyal medya’nın liderlerinden biri olan Instagram‘ın özelliğine oldukça benziyor. Nefret söylemi içeren yorum yapmaya çalıştıklarında kullanıcılara bir uyarı gidiyor ve tekrar düşünmelerini istiyor. Instagram, sürekli olarak kuralları ihlal eden kullanıcı hesaplarını ise bir süre sonra devre dışı bırakılacağını söylemişti.

YouTube, Yorumlarda Nefret Söylemini Azaltmayı Hedefliyor

youtube-yorumlarda-nefret-soylemini-azaltacak-yeni-ozellik-sunacak-1

Instagram’daki gibi benzer bir şekilde çalışan yeni YouTube özelliği de yapılan yorumlarda aşağılayıcı bir söylem tespit ederse yorum gönderilmeden önce kullanıcının ekranında bir uyarı çıkacak. Bu durumda kullanıcılar, yorumu düzenleyebileceği gibi hiçbir şey yapmadan olduğu şekilde de paylaşabilecek. YouTube, kullanıcıları kısıtlamak yerine yorum yapmadan önce ” tekrar düşünmelerini” isteyecek.

Yapılan bu değişiklikte YouTube, nefret söylemini azaltmaya ve platformu tüm içerik oluşturucuları için daha adil hale getirme çabasının bir parçası diyebiliriz. Bu durumda yukarıda sizlere bahsettiğimiz bu özelliğe ek olarak içerik oluşturucular, bu tür yorumlardan kaçınmak için ” potansiyel olarak uygunsuz ve incitici yorumları” otomatik olarak filtreleyen bir YouTube Studio özelliğine sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu