Güncel Haberler

YouTube Türkiye Temsilcilik Bulundurma Kararı Aldı

TeknoBH Google Haberler

YouTube Türkiye uzun zamandır beklenen temsilci bulundurma haberini sonunda paylaştı. Ünlü platform artık ülkemizde temsilci bulunduracak.

beklenilen-ozellık-youtube-geldi-sonunda

Türkiye’de sosyal medya düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından gözler sosyal medya platformlarına çevrilmişti. Lakin bu süreçte Facebook, Twitter ve YouTube Türkiye için gerekli işlemleri yani temsilci atama işlemlerini yapmamıştı. Hatta temsilci atamadığı için sosyal medya devlerine (YouTube, Facebook, Twitter, Instagram) geçtiğimiz günlerde 30’ar milyon TL ceza kesilmişti.

Bugün YouTube Türkiye‘den beklenen haber geldi. Türkiye’ye önem verdiğini açıklayan platform 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri doğrultusunda ülkemizde temsilci bulunduracağını açıkladı. Bu temsilci sayesinde Türkiye’den yapılan başvurular çok daha hızlı bir şekilde değerlendirilip işleme alınacaktır.

Aynı zamanda bu süreçte temsilci bulundurmayan devlere 2 defa para cezası kesilmişti aynı zamanda son ihtar süresi sonrasında hala temsilci bulundurmayan sosyal medya devlerinin de trafiği yavaşlatılacaktı.

YouTube Türkiye’den Temsilci Bulundurma Açıklaması

 YouTube’dan paylaşılan açıklamayı aşağıdan göz atabilirsiniz:

YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 6561 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu