Güncel Haberler

YouTube uygunsuz içerikler konusunda bu kaç oldu?

TeknoBH Google Haberler

Uygunsuz içeriklere sahip videoları bir türlü platformdan kaldırmayan YouTube,uygunsuz içerikler konusunda bu kaç oldu?  İşte Detaylar

youtube-uygunsuz-icerikler-konusunda-bu-kac-oldu

Youtube günümüzde kullanılan en büyük video platformlarından biri ancak platformun en büyük sorunlarından biri özellikle çocuklar için uygunsuz video içeriklere sahip videoların bol miktarda paylaşılması. Son aylarda sayıları artan ve öğretici/eğitici videolar altında paylaşılan bazı videolar Türkiye kamuoyunda tepkiye sebep oldu.

YouTube uygunsuz içerikler konusunda bu kaç oldu?

Her zaman ki gibi standart bir açıklama yapan YouTube, bu tarz içerikleri otomasyon ve makine öğrenimi ile bulmaya çalıştığını iddi etti. Ancak bazıları milyonlarca izlenen bu videoların bu teknolojilerle nasıl bulunamadığı merak konusu. YouTube’nin bu videolara reklam gelirinden dolayı bilerek izin verdiği iddia da ediliyor.

YouTube’nin standart açıklaması :

“YouTube’da çocukların güvende kalmalarını sağlamak bizim için son derece önemlidir. Uygunsuz içerikleri mümkün olan en kısa sürede kaldırdığımızdan emin olmamızı sağlayan net yönergelere ve kapsamlı yaptırım süreçlerine sahibiz. Bu konuda daima teknolojiyi ve uzmanları bir araya getiren çok titiz bir yaklaşımla hareket ediyor, yasadışı aktiviteleri ilgili kanuni mercilere bildiriyoruz.

Bu konudaki şikayetleri titizlikle inceliyoruz. Kuralları ihlal etme potansiyeli olan videoları makine öğrenimi teknolojisinden ve otomasyon araçlarından yararlanarak hızlı şekilde tespit ediyor ve insanlar tarafından incelenmeye yönlendiriyoruz.

Türkiye’de de bu alanda önemli paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri olarak geçen yıl başlattığımız “Internot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, 6-12 yaş arası binlerce çocuğun, ailelerinin ve öğretmenlerinin çocukların internet dünyasını güvenle keşfetmelerine yardımcı olacak eğitimler almalarını sağladık. Platformlarımız üzerinde çocukların güvenliğini sağlamak, her zaman olduğu gibi bundan sonra da en temel önceliklerimizden olmaya devam edecek.”

Görünen o ki YouTube üzerinde bu tarz tartışmalar önümüzde ki yıllarda da devam edecek. Bizlerin tavsiyesi google hesaplarınızı telefon veya bilgisayar ile senkronize edip neler izlediğini kontrol etmeniz.

 

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu