Güncel Haberler

Yüksek Donanımlı İHA Aksungur’un Son Durumu Belli Oldu

Türkiye Savunma Sanayii tarafından çalışmalarına devam edilen donanımlı İHA Aksungur sonunda seri üretime geçti.

TeknoBH Google Haberler

yuksek-donanimli-iha-aksungur-son-durumu-belli-oldu

Türkiye Savunma Sanayii tarafından çalışmalarına devam edilen İHA Aksungur‘un seri üretime geçiş yapıldı açıklandı. Çalışmalarına devam edilen  İHA Aksungur’un ülkemizde üretimini gerçekleştirildiği ve daha fazla bölgeye ulaşan yüksek donanımlara sahip olan bir İHA olduğu ifade ediliyor.

Aksungur (Anka-2) için TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil bir açıklamada bulundu. ” Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin seri üretimine başladık.” diyerek müjdeli haberi veren Kotil, ilerleyen dönemlerde ismini daha çok duyacağımız Aksungur’u seri üretimle daha fazla bölgeye ulaştırılacağını vurguladı.

İHA Aksungur Artık Seri Üretime Geçti

Aralık ayında üretime geçileceği duyurulan İHA için, Kotil, Anka’nın devamı olan Aksungur’un seri üretimine geçtiklerini duyurdu. ” Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin de seri üretimini yapıyoruz. Anka-2 48 saat havada kalabiliyor. Dolayısıyla uzak yerden kontrol edileceği için, Türkiye’nin herhangi bir noktasında kumanda merkezinden her tarafa gidip gelebiliyor. Bugün dünya turu atmıyor ama İnşallah yakın zamanda dünya turu yapan İHA’larımız da olacak.” dedi.

yuksek-donanimli-iha-aksungur-son-durumu-belli-oldu-1

İHA Aksungur, yüksek faydalı ve yük kapasiteli İHA olarak tanımlanıyor. Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için Anka-Aksungur İHA sistemi, gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden orta irtifa uzun havada kalışlı bir insansız hava aracı sistemi olarak konumlandırılıyor. Anka-Aksungur 40 bin fit’e kadar uzun süreli operasyonlarda imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna yer veriliyor.

yuksek-donanimli-iha-aksungur-son-durumu-belli-oldu-2

Anka-2 Aksungur‘un motor tipi, PD-170 çift turbo dizel olurken, 2X170 HP motor gücüne sahip. Kanat açıklığı ise 24M, azami kalkış ağırlı ise 3.300 kg oluyor. Bu araç tam otonom operasyon sağlarken, çift yedekli, otomatik uçuş kontrol sistemi, otomatik kalkış ve iniş sistemi, elektrik güç üretim sistemi ve yedekli şifrelenmiş sayısal veri linkine sahip.

İHA’da aynı zamanda zorlu şartlarda buzdan koruma sistemi, SATCOM ile görüş hattı ötesi operasyon esnekliği ve DO-178 B uyumlu yazılımının yanında DO-254 uyumlu donanımlarda mevcut.

Kaynak
shiftdelete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu