Oyun Haberleri

Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın aldı!

Büyük oyun şirketi Zynga şirketi satıldı.

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde ünlü oyun şirketi Zynga, geçtiğimiz aylarda Peak Games’i Türkiye internet tarihinde rekor bir fiyata satın almasıyla gündeme oturmuştu.Şimdi de Zynga, bir Türk oyun şirketini daha satın aldı!

zynga-bir-turk-oyun-sirketini-daha-satin-aldi

Geçtiğimiz aylarda Zynga, Peak Games‘i Türkiye’nin tarihinde rekor bir fiyata satın almıştı. Hala bu satın almanın yankıları sürerken, şirket başka bir yerli oyun geliştiricisi olan Rollic‘in çoğunluk hissesini satın alındığını duyurdu!

Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın aldı!

İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games, Haziran ayında 1.8 milyar dolar karşılığında Zynga’nın bünyesine geçmişti. Peak Games, yaptığı bu hamle ile Türkiye’nin neredeyse ilk unicorn girişimi söylenirken, Zynga ise yatırımlarını devam ettireceğini söylemişti. San Francisco merkezli şirket, önce ki gün yaptığı açıklama ile yine Türkiye merkezli Rollic’in %80’lik hissesini satın almak için görüştüklerini açıkladı.  Anlaşmanın bedeli yaklaşık olarak 168 milyon dolar olarak belirtilirken, kalan %20 hissenin opsiyon hakkı da 3 yıllığına Zynga’da olacak.

zynga-bir-turk-oyun-sirketini-daha-satin-aldi-1

Hypercasual adlı kısa hikayeli mobil oyunlar üretimi gerçekleştiren Rollic, özellikle son yıllarda önemli adımlar atıyor. Tangle Master, Go Knots ve Repair Master oyunları dünya listelerine girerken, App Store‘da en çok indirilen oyunlar arasına girmeyi başardı. Şirketin geliştirdiği mobil oyunların ayda 65 milyondan fazla aktif kullanıcıya erişmesi de dikkatleri çekiyor. Bu alanda ilk kez yer alacaklarını söyleyen Zynga CEO’su Frank Gibeau, Rollic‘in bu süreçte önemli bir yol gösterici olacağını açıkladı. Anlaşma ile birlikte 40 kişilik ekibi de bünyesine katan Zynga, 1 Ekim itibariyle Rollic bünyesinde ki oyunların tamamını kendi çatısı altında sunacak.

 

Kaynak
hwp

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu