Güncel Haberler

TikTok’a 12 Yaşındaki Kız Gizlilik Davası Açtı

TeknoBH Google Haberler

İngiltere’de yaşayan 12 yaşındaki kız TikTok’a gizlilik davası açtığını duyurdu. İşte konu ile ilgili detaylar

TikTok'a 12 Yaşındaki Kız Gizlilik Davası Açtı

Bloomberg, 12 yaşındaki bir Londralı kızın Avrupa Birliği’nin veri koruma kurallarının uygulama tarafından ihlal edildiği iddia ederek TikTok uygulamasına dava açtı. Londra’daki bir yargıç, davada ilerlemeye devam edebilmesi için kızın adının açıklanmamasını emretti. İngiltere Çocuk Komiseri Anne Longfield, reşit olmayan kız adına davayı mahkemeye taşıyacak.

İngiltere’de yaşayan 12 yaşında ki kız TikTok’a gizlilik davası açtı!

Longfield, mahkemenin kendisine anonim sağlamasının çok önemli olduğunu, çünkü aksi taktirde TikTok’un uygulamada ki diğer çocuklar veya kullanıcıları tarafından doğrudan çevrimiçi zorbalık “ve ” sosyal medya etkileyicilerden olumsuz veya düşmanca tepkiler” ile karşılaşabileceğini söylüyor. Yani, TikTok’a karşı bu eylemi getirerek, kız isminin söylenmesi halinde intikam almak isteyen uygulama kullanıcıları tarafından cezalandırılabiliyordu.

TikTok'a 12 Yaşındaki Kız Gizlilik Davası Açtı

Yargıç Mark Warby bu haftanın başlarında kararını verdi. Çocuğun “haklı veya yanlış bir şekilde-gizlilik haklarının ihlal edildiğini iddia ederek mahkemeye gitmeye karar verdi.

Avrupa’da, TikTok‘un çocukların özel verilerini toplaması ABD bekçileri tarafından yoğun bir şekilde inceleniyor. Haziran ayında Veri koruma Başkanları, “TikTok’un işleme ve uygulamalarına” yönelik bir soruşturmayı koordine etme planlarının ortasında bir görev ekibi oluşturdu. TikTok yaptığı açıklamada “Gizlilik ve güvenlik TikTok için en önemli önceliktir. Tüm kullanıcıları ve özelliklede genç kullanıcılarımızı korumak için salam politikamız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var.” dedi.

TikTok‘un ana şirketi Çinli ByteDance olduğu için uygulamaya kayıt olan TikTok müşterilerine ait kişisel verilere ne olacağı konusunda ABD’de hali hazırda sorular var. Mevcut ABD yönetimi, tüm Çinli şirketler Amerikan şirketlerinden ve tüketicilerinden veri çalışıyormuş ve Pekin’deki Komünist Çin hükümetine gönderiyormuş gibi davranıldı. Tabi bu durum ABD tarafından asla kanıtlanmadı.

Ayrıca TikTok uygulaması App Store ve Google Play Store’da 800 milyondan fazla aktif kullanıcıyla iki milyardan fazla kez yüklendi.

Kaynak
donanimgunlugu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu