Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

30 Milyon Doz Aşı Ne Zaman Gelecek? İşte Cevabı

TeknoBH Google Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısın’dan sonra önemli açıklamalar da bulundu. Peki, 30 milyon doz aşı ne zaman gelecek? İşte Cevabı

30 Milyon Doz Aşı Ne Zaman Gelecek? İşte Cevabı

Fahrettin Koca, bugüne kadar gelen Sinovac aşısının 26 milyonu geçtiğini açıkladı. Aynı zamanda BionTech aşılarınında gelemsi ile birlikte en geç Haziran sonu itibariyle 40 yaş üstünün aşılanacağını, 30 milyon aşı ile de 30-35 yaşların aşılanacağını ifade etti. Fahrettin Koca, Rus aşısı Sputnik için de görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Ayrıca Bakan, yerli aşı için de faz 2 çalışmasının bittiğini, 14 gün sonrası için tetkikler alındığını ve 2-3 hafta içerisinde Faz 3 aşamasına geçileceğini belirtti. Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğini ifade etti. PEki, söz konusu 30 milyon doz aşı ne zaman gelecek? Bakan açıkladı.

30 milyon doz aşı ne zaman gelecek? Bakan cevapladı

Gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalar yapan Bakan Koca, 30 milyon BionTech aşısının geleceği tarihi açıkladı. Bakan bugün de 4.5 milyon aşının geldiğini belirtti.

Fahrettin Koca, BionTech firmasının sahibi olan Uğur Şahin ile görüşmeler sonrasında, 30 milyon doz aşı için söz aldıklarını belirtirken “Bu rakamı açıklayabilirsiniz dediler” ifadesini kullandı. Ayrıca Ramazan ayı döneminde iki-üç haftalık zaman diliminde ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılanmalarını bitirmek istediklerini de açıkladı. 8. ve 12. sınıfların öğretmenlerini de tanımlayıp aşılamalarını erken dönemde yapmak istediklerini belirtti.

30 Milyon Doz Aşı Ne Zaman Gelecek? İşte Cevabı

Tam kapanma olacak mı? Fahrettin Koca cevapladı

Koca, bulaşıcılığın daha da arttığı yeni bir pik dönemi yaşadığımızı açıkladı. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmemiz gerektiğini de belirtti. Bugün Kabine Toplantısı‘nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız, o çerçeve de Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklayacağını duyurdu.

  • Covid 19 risk haritası, nüfusun yüzde 80‘inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü.
  • Yatak doluluk oranı ise yüzde 59 ve yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,4 veriler ikaz edici. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oranda yüzde 53’lere kadar düştü. Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şuan 0,78 yeni beşte bir oranında inmiş durumda.
  • Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz
  • Şu an halen neredeyse influenzayı görmedik. 2 milyon 560 bin grip aşısı tedarik etmiştik, bunun 2 milyon 320 bini yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalar bu şekilde, şimdi de gözler bugün 15:00’da gerçekleşecek olan Kabine Toplantısına çevrildi.

Kaynak
shiftdelete.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu