Apple HaberleriDonanım Haberleri

Apple AR Gözlüğünün Bazı Özellikleri Belli Oldu

TeknoBH Google Haberler

Apple AR arttırılmış gerçekçilik için büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Apple AR gözlüğü görünüşe göre çok farklı deneyimler sunacak. İşte Detaylar

Apple AR Gözlüğünün Bazı Özellikleri Belli Oldu

Apple analisti Ming-Chi Kuo şirketin gelecek planları hakkında açıklamalar da bulundu. Paylaşılan bu bilgiler arasında Apple‘ın AR gözlükleri için gelecek senelerde büyük planları olduğu görünüyor. Şirket 2025 yılında çıkarmayı planladığı AR gözlüğünün Ming-Chi Kuo verdiği bilgiler sayesinde zirveye oynayacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji şirketlerinin birçoğu son zamanlarda VR ve AR gözlüklerine ciddi yatırımlar yaptı. Bu şirketler arasında Samsung, Microsoft ve Xiaomi gibi isimler yer alıyor. Aynı zamanda oyun sektöründe de VR gözlükler popüler olmaya başladı.

Apple AR gözlüğü kullanıcılarına neler sunacak?

Teknoloji şirketlerinin yaptıkları yatırımlar Apple’ı etkilemiş olacak ki, şirket gözlükler için ciddi çalışmalar yürütüyor. Apple AR gözlüğü 15 kamera modülüne sahip olacak. Aynı zamanda AR gözlüğü şuan içinde gelişme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Apple AR prototipi ağırlığı için 200-300 gr ağırlığına sahip olacak. Aynı zamanda gözlüğün son aşamada 100-200 gr ağırlığında olacağı söyleniyor. Apple, gözlük için Sony’nin Micro-OLED ekranlarını gözlük camı olarak kullanacak. Şirket çip olarak M1 çipi yerine geliştireceği yeni nesil bir çip ile gözlük ve birçok sensörü aktif olarak kullanması beklentiler arasında yer alıyor.

Apple AR Gözlüğünün Bazı Özellikleri Belli Oldu

Bunların yanı sıra teknoloji devi Apple, kulaklık modülüne de gözlüğü entegre edecek. Ayrıca 8 şeffaf artırılmış gerçeklik deneyimi, altı modülü ise yenilikçi biyometri için yer verecek. Gözlükte yer alacak son kamera ise çevresel algılama işlemi için yer alacak. Ayrıca biyometrik sistemin Face ID‘ye benzer olup olmadığı, yüz verilerini yakalayıp yakalayamadığı veya yüz özellikleri ve hareketleriyle ilgili diğer kimlik doğrulama biçimleri bilinmiyor. Ayrıca Kuo’nun paylaştığı bilgilere göre Apple AR için üretilecek olan çip ile taşınabilir bir hal alacak. Aynı zamanda gözlüklerin iPhone veya Mac‘lerden bağımsız bir şekilde çalışacağı da ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu