Donanım HaberleriTeknoloji Haberleri

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

TeknoBH Google Haberler

Bilgisayar ekran kartı öğrenme işlemleri veya ekran kartı programla öğrenme işlemleri nasıl yapılır? Adım adım sizlere anlattık. İşte Detaylar

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ekran kartı, bilgisayar olarak adlandırdığımız ve birçok parçadan oluşan yapının en önemli bileşenlerinden biri diyebiliriz. Ekran kartının temel görevi monitörde ki her türlü yazı, görsel, grafik yada videonun aktarılmasında işlemci ve monitör arasında ki iletişimi sağlamaktır. Birçok kullanıcı ise bilgisayarlarını satın alırken veya toplarken ekran kartının önemini göz ardı edebiliyorlar. Özellikle oyun oynama ve video düzenleme konusunda, ekran kartının önemi çok büyük olduğunu altını çizerek ifade edelim. Ayrıca bilgisayarda kullanılan bileşenlerin hem program ile hem de programsız bir şekilde nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Bilgisayar ekran kartı öğrenme nasıl yapılır?

Bilgisayarınızın ekran kartı özelliklerini ve detaylarını öğrenmeniz için yapmanız gereken adımlar çok basit. Program kullanmadan ekran kartı modelini nasıl öğreneceğinizi adım adım anlatacağız.

1-) Başlat > Çalıştır > Dxdiag yazın ve Enter tuşuna basın

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

2-) Hemen ardından karşınıza aşağıda ki gibi bir pencere açılacak. Burada Display (Ekran) yazan sekmeye tıklayın.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

3-) Açılan pencerede Display (Ekran) sekmesine tıkladıktan sonra açılan pencere de sizlerin kullandığınız ekran kartı modeli ve teknik özellikleri yazar.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu adımları izleyerek bilgisayarda kullanılan ekran kartı modeli ve özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca model bilgilerini öğrenmemizin tek yolu bu değil. Birçok alternatif yollar var. Mesela program kullanarak öğrenebilirsiniz. Program olarak benim en çok tercih ettiğim program Aida64. Bu program sayesinde bilgisayarınızın anakart modeli, ekran kartı, işlemcisi gibi birçok özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar ekran kartı öğrenmek için Aida64 kullanabilirsiniz

Öncelikle Aida64 programını indirmek için buradan giriş yapın. Web sitesine giriş yaptıktan sonra açılan ekranda  “AIDA64 Extreme” yazan seçeneğin karşısında Download butonu yer alıyor. Oradan programı indirebilirsiniz.

Ayrıca söz konusu programın 30 günlük deneme sürümü mevcut. Merak etmeyin, 30 gün sonra programı kaldırıp tekrar kurduğunuz zaman tekrar kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

AIDA64‘ün web sitesinden indirmiş olduğunuz setup dosyasını kurduktan sonra aşağıda ki gibi bir pencere sizleri karşılayacak. Ayrıca kurulum aşamaları çok basit olduğu için bu adımları sizlerle paylaşmadım. Şimdi, bu program sayesinde bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz tüm bileşenlerin modellerini ve markalarını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

AIDA64 üzerinden bilgisayar ekran kartı öğrenme işlemlerinin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşmış olduk. Bu programın kullanımının çok basit olduğunu sizlere paylaşmıştık. Sizlere bahsetmiş olduğumuz bu yöntemleri deneyip tecrübelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu