Güncel Haberler

Çin, Mars’a ilk roketini fırlattı!

TeknoBH Google Haberler

Çin hükümetinin Mars’ı incelemek üzere başlattığı projesi ” Tiawen-1 “i resmen başlattı. Dün gün içerisinde Çin, Mars’a ilk roketini fırlattı!

cin-marsa-ilk-roketini-firlatti

Çin, geliştirdiği “ Long March 5 ” isimli roketini Güney Çin Denizi’ndeki Hainan ADası’ndan dün itibariyle uzaya fırlattı. Çin’in fırlattığı roket, ” Tianwen-1 ” projesi kapsamında Mars’a ulaşarak bu gezegen üzerinde araştırmalarda bulunacak. Lakin Çin hükümetinin dün ki fırlattığı roket alıştıklarımızdan biraz farklıydı.

NASA ve SpaceX, uzağa roket fırlatmak istediklerinde genelde canlı yayınla tüm dünyaya duyuruyorlar. Çin ise böyle bir duyuruyu tercih etmedi. Hatta konu ile ilgili resmi bir açıklama gereği bile duymadılar. Dünya, yaşanan bu gelişmeleri Çin’in sosyal medyası olarak bilinen Weibo ve Douyu üzerinden paylaşılan görüntüler sayesinde haberleri oldu.

Çin hükümeti Mars’a ilk roketini fırlattı!

 

Çin Ulusal Uzay İdaresi ( CNSA ), en azından şu ana dek Long March 5 ile ilgili bir açıklama yapmadı. Roket’in Mars’a doğru yolculuğa devam edip etmediği konusunda netleşmiş bir bilgi yok. Lakin Çin Merkez Televizyonu ( CCTV ), kalkışın başarılı olduğunu ve uzay aracının Mars’a doğru yol aldığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu