Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Clubhouse Hacklendi Mi? Neler Oluyor?

TeknoBH Google Haberler

Sosyal medya platformunda kısa sürede popüler olan Clubhouse hacklendi mi? Yeni iddialara göre 1.3 milyon kullanıcı verileri çalındı. İşte Detaylar

Clubhouse Hacklendi Mi? Neler Oluyor?

Sosyal medya platformları veri sızıntıları sebebiyle kötü günler geçiriyor. Linkedln ve Facebook‘un ardından Clubhouse kullanıcıları da veri ihlaline maruz kaldı. En popüler sesli sohbet uygulamalarından Clubhouse’ın, 1.3 milyon kullanıcısının kişisel verileri sızdırıldı.

Hatırlarsanız Facebook ve Linkedln’den sızdırılan kişisel veriler internet ortamında satışa sunulmuştu. Şimdi de CyberNews haberine göre, 1.3 milyon Clubhouse kullanıcısının verileri ücretsiz olarak internette paylaşıldı.

Clubhouse hacklendi! Hangi kullanıcı verileri sızdırıldı?

Söz konusu platformun çalınan verilerin de, kullanıcıların profil bilgilerine rastlanırken, kredi kartı bilgileri gibi hassas verilere rastlanmadı. Ancak kullanıcı verilerinin doğru olup olmadığı ve Clubhouse’un sistemlerinde herhangi bir ihlal olup olmadığı ile ilgili şirketten henüz bir resmi açıklama gelmedi.

Söz konusu uygulamadan çalınan veriler şu şekilde:

  • Kullanıcı kimliği
  • İsim
  • Fotoğraf URL’si
  • Kullanıcı adı
  • Twitter kullanıcı adı
  • Instagram tanıtıcı
  • Takipçi sayısı
  • Kullanıcı tarafından takip edilen kişi sayısı
  • Hesap oluşturma tarihi
  • Kullanıcıları davet eden profil adı

Clubhouse Hacklendi Mi? Neler Oluyor?

Clubhouse uygulamasında ki kişisel verilerinizin sızdırılmış olabileceğinden şüphe ediyorsanız, Clubhouse uygulamasından gelecek olan bağlantı isteklerine dikkat edin. Clubhouse hesabınızın şifresini değiştirin. Şifre oluşturma konusunda Parola Yöneticisi adlı yazımıza kesinlikle göz atmanızı öneririz. Ayrıca uygulama içerisinde iki faktörlü kimlik doğrulamayı da aktif etmelisiniz.

Şuan için yalnızca iOS işletim sisteminde kullanılan ve davetiye sistemi ile kullanım imkanı sunan Clubhouse uygulaması Mart 2020 tarihinde piyasaya sürüldü. Kısa süre içerisinde bir hayli popüler olan uygulama kısa sürede milyonlara ulaştı. Twitter’da yakın bir zamanda Clubhouse uygulamasını satın almak için adımlar attı. Twitter, uygulamayı satın almak için 4 milyar dolar teklifte bulundu.

Clubhouse hacklendi iddiaları ile ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Ayrıca son zamanlarda sosyal medya uygulamalarında ki kişisel verilerin sızdırılması ile ilgili çok fazla haberler alıyoruz. Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu