Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Dijital Para Nedir? Dijital Para Birimleri Nelerdir?

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde büyük bir haberlere sebep olan dijital para nedir? Dijital para birimleri nelerdir? veya dijital para birimleri nelerdir? Hepsini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Dijital Para Nedir? Dijital Para Birimleri Nelerdir?

Dijital para veya bir diğer adı ile sanal para, günümüzde en sık duyduğumuz teknoloji kavramları arasında yer alıyor diyebiliriz. Peki tam olarak dijital para nedir? Dijital para birimleri nelerdir?

Dijital para nedir?

Dijital para, bir mal veya hizmet satın alırken kullanılan, online biçimde ödeme yapmanızı sağlayan bir para birimi olarak ifade edilebilir. Oldukça yalın bir ifade olarak görünüyor ancak konuya hakim olmayanlar için de oldukça karmaşık görünebiliyor. En basit biçimde; günümüzde kullanılan madeni veya kağıt paraların dijital dünyada ki hali diyebiliriz. Bu sanal paranın en yaygın tanımlamayı aslında Avrupa Merkez Bankası, 2013 yılında yapıyor.

Avrupa Merkez Bankası; belirli bir kuruluş tarafından çıkarılmayan, sanal ortamda kabul edilen para türü olarak tanımlanıyor. Ancak her geçen gün dijital para yaygınlaşıyor ve kullanım alanları da çoğalıyor diyebiliriz. Hatta bu konuyla ilgili kısa bir süre önce Tesla, otomobil satışlarında kripto para ile satış yapacağını açıklamıştı. Ayrıca dijital paralar günümüzde 3 farklı grupta tanımlandığını ifade edelim. Bu gruplar, kapalı, tek yönlü ve çift yönlü olarak tanımlanıyor. Üçüncü grupta yani çift yönlü grupta yer alan Bitcoin, bugün en çok kullanılan ve tartışılan tür olarak değerlendiriliyor.

Dijital Para birimleri nelerdir?

Dijital para birimlerinde en çok kullanılan Bitcoin’dir. Bizde bu yazımızda tüm para birimlerini anlatmak yerine en çok kullanılan Bitcoin’i anlatacağız.

Dijital Para Nedir? Dijital Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi veya kişiler tarafından uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayınladılar. Ayrıca söz konusu Bitcoin’in herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Herhangi bir ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transfer yapılabilen bir tür dijital para birimi diyebiliriz. Küresel piyasalar da, Dolar veya Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in kısaltması BTC‘dir. Peki, söz konusu Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin, madencilik olarak adlandırılan bir işlem sonucunda Bitcoin madencilerine ağ tarafından Bitcoin olarak verilen bir ödül neticesinde üretilmektedir. Yani en basit tanımı ile Bitcoin üretimleri Bitcoin madenciliği (mining) sayesinde yapılabiliyor. Söz konusu Bitcoin madenciliği, finansal transferleri sağlayan, finansal işlemleri onaylayan ve Bitcoin üretimlerini gerçekleştiren bir yapıdır. Bu yapı, yapılan tüm işlemlerin kayıt altında tutulduğu blockchain teknolojisi sayesinde işler.

Bu yazımızda sizlere dijital para nedir ve dijital para birimleri nelerdir gibi merak edilen soruları cevapladık. Sizler de düşüncelerinizi ve fikirlerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu