Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Dijital Pazarlama Nedir? ve Nasıl Yapılır?

TeknoBH Google Haberler

Günümüzde her şey artık dijital ortama taşınma eğiliminde Haliyle pazarlama faaliyetleri de bu trende uyuyor. Artık fiziki ortamda gerçekleştirilen tüm faaliyetler dijital ortamda da kendini gösteriyor. Yani herhangi bir ürün ya da hizmet yalnızca fiziki ortamda değil, aynı zamanda dijital ortamda da satın alınabiliyor.

Peki dijital pazarlama nedir, bölümü hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, nasıl yapılır ve uzmanı nasıl olunur? Bu konu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri şimdi size aktarmaya çalışalım.

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama Nedir?

Eğer elektronik ortamda bir ürün ya da hizmeti tanıtmak ya da satın almak istiyorsanız, bugün geleneksel yöntemlerden daha fazla kullanılan bu yöntemi tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü pazarlama faaliyetlerinin dijital olarak gerçekleştirilmesi, geleneksel yöntemlerden çok daha fazla avantaj sağlıyor. Bugünkü dijital ekosisteme bakıldığı zaman, dünya üzerinde bilinen hemen hemen tüm markaların dijital ortamda pek çok farklı kaynak üzerinde mağazaları ve tanıtım faaliyetleri bulunuyor. Dolayısıyla denebilir ki, bugün markaların ya da işletmelerin, kendi sektörleri içerisinde var olabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri adına, kesinlikle dijital pazarlama faaliyetleri yürütmeleri gerekiyor. Çünkü bugün bile dijital ortama taşınmayan fiziki mağazalara baktığımızda her birinin birer birer kapandığını görüyoruz.

Söz konusu faaliyetlerin en çok gerçekleştiği platformlar karşımıza sosyal medya mecraları ve mobil platformlar olarak çıkıyor. Örneğin Türkiye üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekirse, bugün nüfusun %50’sinin internet kullandığı görülmektedir. Yalnızca bu istatistikten bile, firmalarında neden dijital ortamda pazarlama faaliyetleri yürütmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü bugün dijital ortam, fiziki ortamdan çok daha fazla görünür olma imkanı sunar. Örneğin bir internet kullanıcısı için, bir sosyal medya platformuna yerleştirilmiş olan bir reklam, bir sokak tabelasına yerleştirilmiş olan bir reklamdan çok daha ilgi çekicidir. Yeni dünyaya ve alışveriş anlayışına uyum sağlayan işletme ve markalar, dijital olarak gerçekleştirdikleri pazarlama stratejileri ile birlikte kar oranlarını artırmaktadır. Çünkü bugün internet kullanıcılarının herhangi bir ürün ya da hizmet almadan önce internet üzerinde bir ön araştırma yaptıkları düşünülürse, dijital ortamda görünür olmanın aslında ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkar.

Dijital Pazarlama Bölümü

Türkiye’de söz konusu bölüm, başka bölümlerle entegre bir şekilde ve disiplinler arası olarak çalışan 2 yıllık bir bölümdür. Bugün dünyanın daha modern ve dijital bir hale geldiğini düşünülürse, pazarlama faaliyetlerinin de dijital hale gelmesiyle birlikte bu alanda eğitimlerin verilmesi kaçınılmaz bir hale geliyor. Çünkü bu alanda çalışacak ve istihdam edilecek olan personellerin yetiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda söz konusu personellerin bu alanda çalışmak dışında, bu alanın geliştirilmesi konusunda yapılacak olan akademik çalışmalara katılması ve Türkiye’de dijital olarak gerçekleşen faaliyetlerin gelişme sürecine katkıda bulunması gerekiyor. Bu da ancak bu konuda alınacak bir eğitimle mümkün olabiliyor. Bugün Türkiye’de söz konusu eğitim çok sayıda üniversitede alınabiliyor.

Aynı zamanda üniversitelerin pazarlama bölümünden mezun olan öğrenciler de bu alanda çalışabiliyorlar. Fakat bu bölümlerdeki eğitimler genellikle geleneksel yöntemler üzerinden verildiği için, bugün Türkiye’de yer alan Dijital Pazarlama ve Medya bölümleri sayı bakımından artış gösteriyor. Yine de unutulmamalıdır ki, bu alanda uzman olmak ve dijital olarak pazarlama faaliyetleri yürütmek için mutlaka bir üniversiteden mezun olmak gerekmiyor. Elbette bir üniversiteden mezun olmanın hem kariyer, hem de bilimsellik anlamında pek çok katkısı olacaktır ve bugün piyasada çalışan, bu alanda eğitim almamış fakat alanında çok başarılı personeller de bulunuyor.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Pazarlama faaliyetlerinin dijital ortama taşınması, beraberinde çok sayıda yöntemi de getirdi. Yani bugün pazarlama faaliyetlerini başarılı bir şekilde dijital ortama taşıyabilmek için öncelikle bu yöntemlerin uygulama biçimleri ve bu süreçte atılması gereken adımlar hakkında etraflıca bilgi edinmek gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde söz konusu pazarlama faaliyetleri başarılı olabilir. Bu konuda izlenmesi gereken adımlara kısaca bir bakalım.

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Öncelikle dijital olarak pazarlaması yapılacak olan ürün ya da hizmetle ilgili olarak bir hedef belirlemek geliyor. Bu hedef belirlendikten sonra uygulanması gereken reklam stratejileri kendiliğinden oluşmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bugün internet üzerinde aktif ve yoğun olarak kullanılan çok sayıda platform bulunuyor. Bu platformların her biri göz önünde bulundurularak bütüncül bir pazarlama ve reklam stratejisi ile yola devam edilmelidir. Yani örneğin sosyal medya mecraları ve arama motoru reklamları bu konuda senkronize olarak hareket etmeli ve birbirini tamamlamalıdır. Söz konusu pazarlama faaliyetlerinden ancak bu şekilde sonuç alınabilir. Aynı zamanda yapılması gereken bir diğer hamle de, müşterileri ya da kullanıcıları elde tutmaktır. Pazarlama faaliyetinin başarıya ulaşması için, bir ürünü ya da hizmeti satın alan müşterinin ya da bir kullanıcının, söz konusu ürüne, hizmete ya da web siteye tekrardan geri dönmesi sağlanabilmelidir.

Tüm bunların dışında en önemli noktalardan biri de arama motoru optimizasyonudur. Çünkü optimizasyon çalışmaları bir trafik akışı sağlar ve web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini ve kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilmesini sağlar. Bu da daha fazla trafik ve daha fazla görünürlük demektir. Bu da sattığınız ürün ya da hizmet ne olursa olsun, o ürün ya da hizmetten elde edeceğiniz karın artmasın anlamına gelir. Bu yüzden üzerine eğilmek gereken konuların başında gelir. Aynı zamanda kullanıcı deneyimleri göz önünde bulundurulmalı ve sosyal medya doğru şekilde kullanılmalıdır. Eğer tüm bu koşullar yerine getirilirse, söz konusu pazarlama faaliyetleri konusunda hedeflenen başarıya ulaşılabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Gerek Türkiye’de, gerekse de dünyada dijital platformlarda yürütülen pazarlama faaliyetleri konusunda çok sayıda yöntem ve strateji bulunur. Öncelikle bu yöntemlerin tamamına hakim olmak ve stratejiler geliştirme konusunda deneyimli ve donanımlı olmak gerekir. Aynı zamanda teknoloji ile ilgili her türlü konu hakkında merak sahibi olmak ve teknoloji dünyası içerisinde gerçekleşen her türlü gelişmeyi anlık olarak takip etmek son derece önemlidir. Çünkü dijital dünyada yürütülen pazarlama faaliyetlerinin tamamı söz konusu teknolojik gelişmelerle yakından ilgilidir.

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu alanda uzman olmuş kişiler arasında elbette bu konunun eğitimini almış kişiler bulunur. Fakat bu durum zaruri değildir. Bu yoldaki yürüyüşüne küçük işlerle ve emin adımlarla başlayan herkes kendisini bir gün bu sektörün çok önemli bir noktasında görebilir. Çünkü piyasa her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Dolayısıyla her geçen gün bu sektörde çalışacak olan personellere duyulan ihtiyaç artmaktadır.

Bu meslek bugün yaygın olarak yapılmakla birlikte, aynı zamanda geleceğin meslekleri arasında da gösterilmektedir. Yani sonuç olarak denebilir ki bugünden başlayarak çalışmaya başlamak ve bir gün bu alanda adından söz ettirecek bir uzman olmak hayal değildir. Bunun için yapılması gereken tek şey, bu yolda izlenmesi gereken adımlar tayin etmek ve hiç durmadan çalışmaktır. Çünkü bugün bu sektörde hizmet veren tüm başarılı isimlerin, geçmişlerinde buna benzer hikayeleri bulunur. Siz de bugünden itibaren çalışmaya başlayarak, er ya da geç istediğinizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu