Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Facebook Hacklendi Mi? İşte Detaylar

TeknoBH Google Haberler

Sosyal medya platformların lideri olan Facebook hacklendi. Facebook’a düzenlenen siber saldırıda 533 milyon kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirildi. İşte Detaylar

Facebook Hacklendi Mi? İşte Detaylar

Facebook’un bugün büyük bir siber saldırıya uğradığı açıklandı. Facebook’a düzenlenen bu siber saldırı sonrasında tahmini olarak 533 milyon kullanıcının telefon numaraları ve hesap bilgileri ele geçirildi. Bilgisayar korsanları uzun bir süredir büyük firmaları hedef alıyor diyebiliriz. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti siber saldırıya uğramıştı. Yemeksepeti’nden daha önce de FibaBanka siber saldırıya uğramıştı. Şimdi de Facebook.

Facebook hacklendi: 533 milyon kişinin verileri ele geçirildi

Facebook Hacklendi Mi? İşte Detaylar

533 milyon kullanıcı Facebook’un tüm kullanıcılarının yaklaşık olarak beşte birine denk geliyor diyebiliriz. Ayrıca ele geçirilen kullanıcı bilgilerinin içerisinde yaklaşık olarak 20 milyon Türk vatandaşın da hesap bilgileri bulunuyor. Yayınlanan veriler ülkelere göre ayrılmış durumda 32 milyon ABD, 20 milyon Türkiye, 11 milyon İngiltere vatandaşı olmak üzere 533 milyon kullanıcının kişisel verileri halka açık siber suç sitesinde ücretsiz olarak yayınlandı.

Siber istihbarat firması Hudsoc Rock’ın CTO’su Alon Gal tarafından paylaşılan tweet:

“533 milyon kullanıcının Facebook kaydının tamamı ücretsiz olarak sızdırılmıştır. Bu eğer bir Facebook hesabına sahip iseniz hesabınızın tehlike de olduğu anlamına geliyor. Görünüşe göre Facebook bilgileri sızdırılan kullanıcılara bu konuda yardımcı olmayacak.”

Ayrıca Alon Gal’ın paylaşmış olduğu tweette, 2020 yılının başlarında sosyal medya platformlarında ortaya çıkan bir diğer güvenlik açığının da istismar edildiğini ifade ederek, veritabanın da tehlikede olduğunu belirtiyor.

Kaynak
cozumpark

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu