Güncel Haberler

Google’dan Pinterest’e yeni rakip!

Arama motoru devi Google'dan pinterest'e yeni rakip geliyor.

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde aktif olarak kullanılan Pinterest’e Google’dan yeni rakip hizmeti geliyor. İşte Detaylar

googledan-pintereste-yeni-rakip

Google, geçtiğimiz günlerde Pinterest‘e rakip olacak yeni hizmeti sessizce piyasaya sürdü. Deneysel uygulamalar ve hizmetler üzerine çalışmalar yapan Area 120 ekibi tarafından geliştirilen Keen, şu anda Web ve Android üzerinden kullanıma hazır.

Keen‘in temel prensipleri aslında Pinterest veya benzeri sitelerden çok da farklı değil. Sevdiğiniz bir konu üzerinde başlık açıp aramalar yapıyorsunuz ve bulduğunuz içeriklerle oluşturduğunuz galerinizi başka insanlarla paylaşıyorsunuz. Zevklerinize göre sürekli olarak yeni şeyler keşfeden Keen, size sürekli olarak tavsiyelerde bulunuyor. Bunlar devrimsel şeyler değil,zira bütün sosyal medya sitelerinde ana sayfanızdaki feed yaratılırken daha önce ki tıklamalarınızdan toplanan veriler kullanılıyor. Bu tarz özelleştirmeler uzun süredir mevcut.

Google’dan Pinterest’e yeni rakip!

Geliştiricilerden CJ Adams‘ın paylaşımlarına göre, Keen‘in en büyük özelliği Google’ın makine öğrenmede ki uzmanlığından sonuna kadar faydalanması. ” Bir konuda uzman olmasanız bile bir Keen yaratıp hoşunuza giden ilginç bazı linkler ve içerikler toplayabilirsiniz.Bunlar daha sonra yapay zekanın benzer içerikleri bulması ve size sunması için bir temel oluşturacaktır” diyerek sözlerini bitirdi.

Merak edilenlerden biri de Google‘ın bundan nasıl bir çıkar sağlayacağı. Bilindiği üzere Google’ın sosyal medyaya girme çabaları Google+ ile maalesef bitmişti. Sosyal medyadan elde edilen milyarlarca verinin reklam sektörü nasıl geliştirdiği de aşikar. Pinterest benzeri bir yazılım ise kullanıcıların tam olarak neyle ilgilendiğini nokta atışıyla tespit etmek için mükemmel bir yöntem. Keen’e giriş yaparken Google hesabımızı kullanıyoruz, sitede ki gizlilik kısmına bakıldığında direk olarak Google’ın kendi gizlilik sözleşmesi görünüyor. Yani Keen üzerinde yaptığınız her hareket, doğal olarak diğer Google hareketlerinizle beraber toplanıp depolanıyor.

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu